Koronavirus

Zdravotníci dostanou odměny za covid! Blatný promluvil i o rozvolnění

Všem zdravotnickým pracovníkům budou vyplaceny odměny za nadúsilí spojené s nastávající epidemií. Na pátečním brífinku to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na pravidelné páteční konferenci seznámil veřejnost s aktuálním vývojem pandemie koronaviru v České republice. Zdravotníci, kteří bojují s novou vlnou koronaviru, se podle něj dočkají finančních odměn. 

Návrh dotačního programu bude Jan Blatný vládě předkládat v pondělí, vypsán by měl být v příštím týdnu. "Všem zdravotnickým pracovníkům v nemocnicích budou vyplaceny odměny za nadúsilí spojené s nastávající epidemií," sdělil Blatný s tím, že dostat by je měly spolu s výplatou v květnu.

Celou tiskovou koferenci si můžete pustit zde:

V průběhu března má být pak novelizována kompenzační vyhláška, která cílí i na další zdravotníky mimo nemocnice. Návrh je diskutován s pojišťovnami. "V rámci odměn bude vyplaceno celkově dvakrát tolik, co v minulém roce," dodal.
 

Související obsah

Průběh očkování 

Co se očkování týče, podle ministra zdravotnictví jde dobře. První dávku vakcíny proti nemoci covid-19 dostalo už 78 procent všech registrovaných, 21 procent registrovaných zájemců dostalo i druhou dávku vakcíny. Posun je i u vakcinace lidí nad 80 let, první dávku dostalo už přes 212 tisíc seniorů. 

Jako problematické se ale ukázalo plošné testování ve firmách. Některé společnosti totiž začaly využívat k otestování svých zaměstnanců zdravotnická zařízení určená široké veřejnosti. "Cílem je, aby lékař přicházel do firmy,“ upozornil Blatný s tím, že v opačném případě by mohlo dojít k zahlcení systému. Navázat podle ministra mohou firmy spolupráci se závodními lékaři nebo soukromými komerčními subjekty. 

Už v příštím týdnu Blatný očekává o skoro 100 tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech navíc. Současně má přijít i 15 tisíc dávek od firmy AstraZeneca. V březnu Česko očekává zásilku až milionu dávek vakcíny.

Související obsah

Další očekávané kroky 

Slova ministra zdravotnictví směřovala i k nemocnicím, kreré bojují s nedostatkem personálu. Kraje mají od čtvrtka možnost povolat do nemocnic zdravotníky z ambulancí, ještě v pátek by se mělo rozhodnout také o nařízení povinnosti studentům vybraných středních a vysokých škol. "Finální text bude připraven během dopoledne," ubezpečil ministr.

S koncem třítýdenního nouzového stavu podle Blatného Češi masivní rozvolňování čekat nemohou. Věří ale, že epidemiologická situace se zlepší a mohlo by pak přijít alespoň zrušení omezení pohybu v katastru obcí. Výsledky budou mimo jiné závislé i na počtu pacientů na lůžkách.

Kvůli koronavirové krizi se v pátek mimořádně sejde vláda, která má projednat povinnou práci z domova či pomoc pro nemocnice a plošné testování. Diskutovat by se mělo taky o výměně hlavní hygieničky. Jarmilu Rážovou by měla nahradit její kolegyně z ostravské pobočky Pavla Svrčinová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz