Domácí

Lidé volají po otevření "tajné" nemocnice. Vojáci řekli, proč to nejde

Lidé volají po otevření "tajné" nemocnice. Vojáci řekli, proč to nejde
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Čtenáři TN.cz se opakovaně ptají na to, proč armáda neotevřela "tajnou" nemocnici v Těchoníně. Specializované zdravotnické zařízení leží v lesích u Žamberka a je jediné svého druhu v Česku. Ministerstvo zdravotnictví však její otevření neplánuje.

Speciální vojenská nemocnice v Těchoníně je neveřejným zdravotnickým zařízením, které se specializuje na zvlášť nebezpečné nemoci, jako je třeba Ebola či skvrnitý tyfus. Zároveň také slouží pro izolaci lidí s onemocněním rezistentními bakteriemi například Antrax.

"Specializovaná infekční nemocnice Těchonín je místo pro vyšetřování a hospitalizaci lidí s vysoce nebezpečnou nákazou, jako je například Ebola, nebo pro izolaci lidí s onemocněním rezistentními bakteriemi například Antrax. Hovoříme tedy o virech a bakteriích, u kterých je smrtnost až 80 procent. Hlavním úkolem Těchonína je takové pacienty zcela oddělit od zbytku populace a poskytnout jim adekvátní léčbu,“ uvedla mluvčí náčelníka Generální štábu armády ČR Magdalena Dvořáková.

Související obsah

Obsluha takové nemocnice je podle mluvčí však náročná na počet personálu. Zdravotnické zařízení disponuje 28 plně izolovanými lůžky, které k obsluze vyžadují 200 zdravotníků. V případě aktivace by byli do Těchonína povoláni nejen příslušníci této nemocnice, ale také velká část zdravotníků obou polních nemocnic Armády České republiky a příslušníci aktivní zálohy.

"Na hospitalizaci 28 pacientů v Těchoníně by byl tak kvůli technologiím potřeba pětinásobek personálu, který je potřeba u stejného počtu lůžek v civilních nemocnicích. Všichni vojenští lékaři, sestry a zdravotnici jsou momentálně nasazeni ve prospěch civilního zdravotnictví. V případě aktivace SIN Těchonín by došlo k odčerpání vojenského personálu z civilních nemocnic a tím i k výraznému narušení již tak přetíženého systému,“ dodala Dvořáková.

Související obsah

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je v současné době v Česku největším problémem právě nedostatek zdravotnického personálu. Vláda tak ve středu vyhlásila pracovní povinnost pro specialisty a zdravotníky z ambulancí. Povinnost se netýká praktických lékařů nebo třeba gynekologů. Pomoci by měli především zdravotníci ze zařízení neakutní péče, například plastické chirurgie.

Přísně tajná nemocnice v Česku stojí 100 miliónů ročně. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz