Krimi

Česko vydalo do USA dva hledané cizince, měli prát špinavé peníze

Česko vydalo do Spojených států dva mezinárodně hledané cizince, kteří jsou podezřelí z praní špinavých peněz. Zakládali falešné účty a také se nabourávali lidem do bankovních účtů, které vysávali. Podle vyšetřovatelů jde o vysoce postavené členy organizovaného gangu, který působí po celém světě.

Devětatřicetiletý Viktor Voroncov a o rok starší Zlata Hanská Mužuk, dvojice pocházející z Ukrajiny, se měla podle vyšetřovatelů v roce 2017 podílet na praní peněz pachatelů kyberkriminality. Jen v Česku měli způsobit škodu v přepočtu za 11 milionů korun.

"Podle našich závěrů jde o vysoce postavené pachatele kybernetické kriminality a legalizace výnosů z tržeb trestné činnosti, kteří využívali nejmodernější nástroje kyberzločinu, například šifrovanou komunikaci, platbu v kryptoměnách, či založení bankovních účtů v českých bankách pod smyšlenou identitou," uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Na případu pracovali detektivové z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a američtí agenti FBI tři roky. Obžaloba obou pachatelů vydaná loni v únoru Dallaským soudem má celkem devět stran. Dvojice byla zadržena před rokem. Ve středu ji úřady vydaly do Spojených států, kde ji čeká soud a hrozí jí až 20letý trest.

Související obsah

Loni vydalo Česko čtyři lidi, na které byl vydán mezinárodní zatykač americkými úřady. Naopak na žádost českých úřadů bylo zadrženo na americkém území 20 lidí. Mezi nejznámější patří případ ruského hackera Jevgenije Nikulina z roku 2018. O jeho vydání do Ruska usiloval i prezident Miloš Zeman. Tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán nakonec rozhodl o vydání Nikulina do Spojených států.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz