Zajímavosti

V zemích s častou obezitou se na covid umírá 10krát víc. Jak si vede Česko?

V zemích s častou obezitou se na covid umírá 10krát víc. Jak si vede Česko?
Zdroj: Profimedia

Podle zprávy vydané Světovou federací pro obezitu je úmrtnost na covid-19 zhruba desetkrát vyšší v zemích, kde více než polovina dospělé populace trpí nadváhou. Česko, kde velká část obyvatel bojuje s nadváhou a obezitou, má zároveň jednu z nejvyšších úmrtností v souvislosti s covidem-19.

Vědci zkoumali údaje ze 160 zemí, opírali se o data Světové zdravotnické organizace a Univerzity Johnse Hopkinse. Zjistili, že úmrtnost na covid-19 roste spolu s mírou nadváhy v dospělé populaci.

Ve zprávě, na kterou odkazuje web CNN, uvedli, že každá země, kde nadváhou trpí méně než 40 % obyvatel, je úmrtnost menší 10 na 100 tisíc obyvatel. To se týká například Vietnamu, kde na 100 tisíc obyvatel došlo k 0,04 úmrtím. Nadváhu má 18 % tamní populace. Podobně je na tom Japonsko, Jižní Korea nebo Thajsko.

Související obsah

Naopak v zemích, kde má nadváhu více než polovina dospělých, má covid-19 daleko více obětí, úmrtí je zde více než 100 na 100 tisíc obyvatel. Ve Spojených státech s nadváhou bojuje téměř 68 % dospělých lidí, úmrtnost na covid-19 je tam jedna z nejvyšších na světě.

Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse k 1. březnu bylo v USA 155,6 úmrtí na 100 tisíc obyvatel. Ze států, které mají více než milion obyvatel, jsou tak sedmí nejhorší. Velká Británie je dokonce se 185,3 čtvrtá. Jaký je její podíl populace s nadváhou? Podle Národní zdravotní služby se to týká 67 % mužů a 60 % žen.

Úmrtí v souvislosti s covidem na 100 tisíc obyvatel v zemích nad milion obyvatel

Pro důkazy ale nemusíme chodit daleko. V České republice v roce 2018 podle iniciativy Česko v datech mělo nadváhu nebo obezitu 71 % mužů a 57 % žen. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra v roce 2020 uváděla 56 % celé dospělé populace. V žebříčku nejvyšší úmrtnosti v souvislosti s covidem-19 jsme druzí nejhorší na světě se 190,6 mrtvými na 100 tisíc obyvatel. Před námi už je jenom Belgie.

Související obsah

Faktorem, který nejvíce přispívá k hospitalizaci a úmrtí kvůli covidu-19, je věk. Obezita je podle zprávy federace na druhém místě. "Stáří se nelze vyhnout, ale faktorům, které přispívají k nadváze a obezitě, ano, pokud vlády zintezivní úsilí, aby snížily dopad této nemoci," prohlásila ředitelka Světové federace pro obezitu Johanna Ralstonová.

"Neschopnost řešit hlavní příčiny obezity po mnoho desetiletí je zjevně zodpovědná za stovky tisíc úmrtí, kterým lze předcházet," dodala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz