Domácí

Zakázané zboží s jiným označením dál nabízí. Odborníci se přou, zda je to v pořádku

Zakázané zboží s jiným označením dál nabízí. Odborníci se přou, zda je to v pořádku
Zdroj: Profimedia/Petr Topic

Prodejna obchodního řetězce Tesco na základě vládních opatření zamezila prodeji papírnického zboží, podobné výrobky ale nabízí v sekci zaměřené na Velikonoce. Podle řetězce postupují dle platných vládních nařízení, s tím ovšem nesouhlasí Sdružení českých spotřebitelů (SČS).

Blíží se Velikonoce, na což se obchodníci připravují tematicky uspořádaným zbožím. Čtenářku TN.cz ovšem pohoršilo to, že kvůli vládním nařízením jsou některé papírnické potřeby dostupné, jiné ovšem ne.


"Proč je zakázáno koupit dětem obyčejný papír na kreslení a jiné potřeby k malování a tvoření, ale kreativní sady na tvoření, malování, potřeby a dekorace na velikonoční stůl a k výzdobě oken je povoleno? Proč má například Tesco otevřené regály s tímto sortimentem, ale regál s papírnictvím vedle je uzavřené a já nemohu své dcerce koupit čtvrtky, abychom spolu mohly tvořit na okna obrázky? Ale velikonoční tvoření za 99 korun v sekci Velikonoce to koupit lze," napsala Aneta, která vychovává šestiletou dceru.


Podle paní Anety je celá situace naprosto absurdní a nesmyslná. "Může to někdo mně a tisícům dalších maminek vysvětlit? Když už děti nemůžou ven, nemají kamarády. Co mají doma dělat, když ani ten papír nekoupí?" zvolala.

Související obsah


"Vláda zakázala maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách, s výjimkou taxativně stanovených provozů, respektive komodit, a kreativní sady a dekorace podle našeho chápání mezi nimi nejsou. Prodejna tedy podle našeho názoru tím, že toto zboží spotřebitelům dál nabízí, porušuje aktuální krizové opatření vlády," zhodnotil ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička.


Podle Tesca je ale vše v pořádku, řetězec dle slov mluvčího Václava Koukolíčka postupuje podle vládních nařízení. "Kompletní sortiment papírnictví musí být uzavřený. Velikonoční dekorace spadají pod domácí potřeby, které podle své definice zahrnují i tento druh sortimentu, a tedy je můžeme prodávat. Stejně tak jako naše konkurence. Je třeba zdůraznit, že se musíme podřídit opatřením vlády a relevantních orgánů a rozhodování o sortimentu bohužel není v naší pravomoci," vysvětlil Koukolíček.


Redakce TN.cz proto oslovila i advokáta Pavla Kolesára. Podle něj je hranice neostrá, často totiž lze jednu věc prodávat pod více typy prodeje. Jako příklad udal zahrádkářské potřeby, kde lze ale koupit i instalatérskou techniku.


"Domnívám se, že se v tomto případě nejedná o porušení právních předpisů. Vždycky je to ale o posouzení konkrétní věci, jestli když se bude prodávat jako součást velikonoční výzdoby, tak i když se to prodává i v papírnictví, tak se domnívám, že se to neprotiví nařízením tak, jak jsou nastavená," prohlásil Kolesár.
 

Podle aktuálních nařízení mohou autoškoly vyučovat, ale závěrečná zkouška povolená není. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz