Domácí

Na koronavirus, ale i popáleniny. Čeští vědci vyvinuli převratná vlákna

Převratný materiál z nanovláken, který umí zamezit šíření koronaviru, vyvinuli vědci z Univerzity Palackého v Olomouci. Je vhodný do ochranných roušek, respirátorů a v budoucnu třeba i k léčení popálenin. Zájem o něj má už několik průmyslových firem.

Popáleniny, filtrace vody, bakterie - s tím vším si podle vědců nová technologie poradí. "Máme k dispozici materiál na bázi polyuretanu. Póry mezi nanovlákny jsou tak malé, že jimi patogenní organismy neprojdou. Navíc jsou nanovlákna upravena tak, že na ně dokážeme poměrně jednoduše navázat nanočástice stříbra, které brání množení zachycených virů a bakterií," uvádějí výzkumníci.

Materiál by měl pomoci i s kožními problémy způsobenými těmito patogeny, které u lidí s citlivou kůží při nošení ochranných prostředků mohou vznikat. Navíc má podle vědců vysokou životnost.

Související obsah

Testování potvrdilo například účinnost více než 99 procent vůči bakterii escherichia coli i zlatému stafylokoku. "Cílem testování bude potvrdit také mimo laboratoř, že jednotlivé částice zůstávají na svém místě a plní svoji funkci. Právě podobné testy řadě stávajících nanotextilií chybí," tvrdí výzkumný tým.

Vědci už si nechali objev patentovat jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Technologii vyvíjeli od roku 2014, epidemie covid 19 celý proces uspíšila.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz