Domácí

Nemocnice na hraně propasti. Přes den volných lůžek ještě ubylo

Do konce nejtvrdšího lockdownu zbývá 13 dní a české nemocnice jsou těsně před kolapsem. Chybějí jim lůžka na jednotkách intenzivní péče pro pacienty nakažené koronavirem. Po celé republice jich je je volných jen 122. V některých nemocnicích už museli řešit i problém s nedostatkem kyslíku, který nutně potřebují pacienti napojení na plicní ventilátory.

Nezvládnutá pandemie koronaviru v Česku si vybírá svou daň. Přes 168 tisíc nakažených znamená víc lidí v nemocnicích, méně volných dýchacích přístrojů a někde už i nedostatek potřebného kyslíku.

"Přistoupilo se k převozu šesti pacientů s velkou spotřebou kyslíku, aby jeho okamžitá spotřeba klesla," vysvětlil mluvčí společnosti Nemocnice Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Související obsah

Nemocnicím po celé republice docházejí lůžka na jednotkách intenzivní péče. Ještě v osm hodin ráno jich bylo volných pro covid pozitivní pacienty 140, jenže po pár hodinách jich rapidně ubylo. Odpoledne nejprve na 121, v pondělí večer se pak jedno lůžko uvolnilo a číslo se zastavilo na 122.

Kritická situace je v Plzeňském a Karlovarském kraji - na jednotkách intenzivní péče nemají jediné volné lůžko. "Je víc příjmů, překladů, takže se tam točíme, nevíme, koho přijmout a koho přeložit," říká staniční sestra chebské nemocnice Václava Margrafová.

Třeba v oblastní nemocnici v Kolíně denně přijmou kolem osmadvaceti covidových pacientů. "O ty pacienty se musíme postarat, ale zároveň, pokud se pohybujeme na hraně vyčerpaných kapacit, musíme stejné množství pacientů denně propouštět," uvedl ředitel nemocnice Petr Chudomel.

Související obsah

"Musíme stále přemýšlet o tom, jakým způsobem zvýšit kapacity. A to nejen prostorové, ale i kapacity personální," přidává se šéf pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Právě nedostatek personálu mají částečně vyřešit studenti vyšších ročníků zdravotních škol. Ti od nynějška na příkaz ministerstva zdravotnictví nastoupili do nemocnic.

Během následujících hodin by mohli být také první pacienti převezeni do nemocnic za hranicemi.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz