Zahraničí

Výbuch dynamitu srovnal se zemí téměř celé město, 98 mrtvých

Počet obětí série nedělních explozí ve vojenských kasárnách v Rovníkové Guineji vzrostl na 98, uvedlo v pondělí tamní ministerstvo zdravotnictví poté, co dobrovolníci prohledali sutiny zničených domů, informuje agentura Reuters.

Podle ministerstva obrany nedělní exploze na vojenské základně Nkoantoma v pobřežním městě Bata zranily nejméně 615 osob. Výbuchům předcházel požár.

S odvoláním na viceprezidenta Teodora Nguemu Obiang Manguea ministerstvo zdravotnictví vyčíslilo počet mrtvých na 98, což je více než trojnásobek dřívějšího počtu. Ze zraněných zůstalo hospitalizováno 299, napsalo ministerstvo na Twitteru.

Související obsah

Prezident Teodoro Obiang Nguema Mangue, přičítá nehodu nedbalosti při manipulaci s dynamitem a řekl, že výbuchy poškodily téměř všechny domy a budovy ve městě s více než 250 000 obyvateli.

Ministerstvo zdravotnictví Rovníkové Guiney na Twitteru uvedlo, že připravilo speciální tým složený z psychiatrů, psychologů a sester, kteří obětem poskytnou posttraumatickou péči. "Škody jsou nejen fyzické, ale i psychické," uvedlo ministerstvo. Televizní stanice TVGE ukázala viceprezidenta, jak navštěvuje nemocnici, kde se v pondělí léčily oběti.

Výbuchy přicházejí ve době, kdy Rovníková Guinea trpí dvojitým ekonomickým šokem způsobeným pandemií koronaviru a poklesem cen ropy, která poskytuje přibližně tři čtvrtiny státních příjmů.

Bývalou španělskou kolonii řídí Obiang, nejdéle sloužící africký vůdce, od roku 1979. Ze svého syna udělal viceprezidenta. Většina z 1,4 milionu obyvatel žije v chudobě. 

"Po včerejších ničivých explozích v Bate bude Španělsko pokračovat v okamžitém posílání zásilek humanitární pomoci," napsal na Twitteru španělský ministr zahraničí Arancha Gonzalez Laya.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz