Zahraničí

Rovníková Guinea: Nejdéle vládnoucí prezident na světě opět vyhrál volby

Rovníková Guinea: Nejdéle vládnoucí prezident na světě opět vyhrál volby
Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, nejdéle vládnoucí prezident světa opět zvolen | Zdroj: Profimedia

Žádné překvapení. Osmdesátiletý Teodoro Obiang Nguema Mbasogo opět vyhrál volby a stal se na dalších sedm let prezidentem Rovníkové Guineje, jednoho z nejmenších, avšak nejbohatších afrických států. U moci je prezident od roku 1979, kdy sesadil a nechal zastřelit svého strýce.

Staronový prezident získal téměř 95 procent hlasů a jako nejdéle sloužící prezident na světě bude dál vládnout svému autoritářskému režimu, informovala BBC. Volební komise uvedla, že účast ve volbách činila 98 procent. Zisk dvou protikandidátů byl tak malý, že ho ani nezaznamenala.

Obiang během své vlády nikdy nezískal méně než 93 procent hlasů, poznamenala AFP. "Definitivní výsledky hlasování vyznívají opět v náš prospěch," citovala prezidentova syna Mangua, který je viceprezidentem země s bohatými nalezišti ropy.

Obiangova rodina zastává klíčové vládní funkce, opozice téměř neexistuje, stejně jako svobodná média. Bývalá španělská kolonie získala nezávislost v roce 1968 a Obiang je teprve druhým prezidentem v historii, když v roce 1979 sesadil svého strýce a nechal ho popravit.

Související obsah

​Sám odvrátil několik pokusů o převrat. Před volbami tedy neponechal nic náhodě. Bezpečnostní složky zatkly představitele zbylé opozice pod záminkou, že plánují spiknutí a ozbrojené útoky. Armáda uzavřela hranice s tím, že by provokatéři mohli mařit hlasování. Mezinárodní organizace upozorňují na falšování všech voleb od získání samostatnosti a staronového prezidenta označují za jednoho z nejhorších afrických diktátorů.

Rovníková Guinea se po objevení obrovských zásob ropy v polovině 90. let stala jedním z nejbohatších států Afriky, tři čtvrtiny z milionu a půl obyvatel však žijí v extrémní chudobě.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz