Domácí

Tvrdý zásah proti ženě s dítětem: Strážníci mají výsledek kontroly

Městská policie v Ostravě prošetřila zásah strážníků z minulého týdne, při kterém hlídky tvrdě srazily k zemi třicetiletou ženu přímo před očima jejího dítěte. Vyšetřovatelé případ uzavřeli s tím, že postup strážníků byl v pořádku. Pořízené video nyní bude sloužit k jejich následnému proškolování.

Video ze zásahu strážníků v Ostravě-Porubě vyvolalo na začátku března hotové pozdvižení. Jak jsme psali zde na TN.cz, hlídky tvrdě zpacifikovaly ženu, která neměla nasazenou roušku a popíjela na veřejnosti alkohol. Průběh služebního zákroku, jakož i postup strážníků, byl předmětem vnitřní kontroly Městské policie Ostrava.

"Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy. K celé situaci nutno dodat, že každý občan je povinen respektovat zákonná oprávnění strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti strážníkovi či uposlechnutí jeho zákonné výzvy," oznámil výsledky kontroly mluvčí městské policie Jindřich Machů. 

Protože žena odmítala spolupracovat, musela podle mluvčího počítat s tím, že strážníci budou nuceni jednat. "Rovněž tak je každý občan povinen strpět nezbytné úkony spojené s projednáváním nebo dokumentací jeho protiprávního jednání, a to i v případě, že si svého protiprávního jednání není občan vědom, případně s ním nesouhlasí," dodal Machů.

Související obsah

Strážníci se podle něj zhruba deset minut snažili s ženou domluvit, vyjednávání ale nikam nevedlo. Žena odmítala vydat doklady, chovala se nevhodně a navíc byla vulgární a agresivní. "Kladla aktivní odpor, a proto ji museli zajistit. Byla převezena na služebnu a po prověření totožnosti propuštěna," sdělila už dříve mluvčí policie Zlatuše Viačková.

Jestli něčeho strážníci litují, pak faktu, že na místě byla i holčička, která všemu musela přihlížet. "Je nám líto, že svědkem celé události bylo malé dítě uvedené ženy, jelikož tyto situace jsou vždy velmi emočně vypjaté. S ohledem na tuto skutečnost se strážníci po celou dobu snažili danou situaci neeskalovat, jednat asertivně a předejít tak možné traumatizaci dítěte," uvedl Machů. 

Mluvčí městské policie zároveň dodal, že průběh a okolnosti zákroku a dalších provedených úkonů, jakož i jeho psychologický aspekt bude dále předmětem školení strážníků v rámci následných výcviků.

Jak TN.cz sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská, konfliktem se od minulého týdne zabývá i odbor vnitřní kontroly krajské policie. "Samotné použití donucovacích prostředků policisty obvodního oddělení Ostrava – Poruba 2 bylo vyhodnoceno jako oprávněné," sdělila.

O incidentu jsme informovali v reportáži zařátkem března:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz