Domácí

Riskujeme životy, odměny nemáme, zlobí se řidič "soukromé" sanitky

Riskujeme životy, odměny nemáme, zlobí se řidič "soukromé" sanitky
Zdroj: TV Nova

Redakci TN.cz se ozval rozzlobený řidič "soukromé" sanitky. Tvrdí, že stejně jako kolegové ze záchranek či nemocnic převáží denně pacienty, i ty s covidem. Ale na rozdíl od nich se prý zatím od státu nedočkal žádného bonusu či odměny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nicméně slíbil, že nově bude vše jinak.

"Stát se chlubí tím, že obdaroval všechny zdravotníky. My jsme soukromí dopravci, za první vlnu jsme nedostali ani korunu, i když děláme stejnou práci jako kolegové spadající pod nemocnice. Ale i jestli nám teď dají odměnu, tak myslím, že jsme měli nárok i za první vlnu," říká řidič sanitky ze západu Čech, který si přál zůstat v anonymitě.

Tvrdí, že soukromí dopravci navíc převezou mnohem víc pacientů než záchranní služba. "Jsme v první linii a úplně se na nás zapomnělo, na nás nikdo nemyslí. Jsme denně osm i dvanáct hodin v obleku a vozíme ty pacienty," popisuje muž, podle nějž on i jeho kolegové riskují zdraví i životy nejen svoje, ale i svých blízkých.

Že se o odměnách pro soukromé zdravotnické dopravce jedná už velmi dlouho, potvrdil na dotaz TN.cz předseda Asociace nestátní dopravní zdravotní služby Václav Moravec. Podle něj se jednání týkají nejen ministerstva, ale i zdravotních pojišťoven. Téma přišlo na přetres i na zdravotnickém výboru ve Sněmovně.

Související obsah

Vše ale nyní nasvědčuje tomu, že se odměn dočkají i tito, podle vlastních slov zapomenutí, pracovníci z první linie. Ministr Jan Blatný totiž po pondělní schůzi vlády oznámil, že kabinet schválil pro letošek odměnu 75 tisíc korun pro zdravotníky a 30 tisíc korun pro nezdravotnický personál v lůžkových zařízeních. Ale dle jeho slov se dočkají i lidé mimo nemocnice.

"V průběhu března bude dokončeno jednání se zdravotními pojišťovnami, které formou kompenzací zajistí, aby byly zvýšeny platby pro mimonemocniční, mimolůžková zdravotnická zařízení tak, aby i všichni zdravotníci, kteří nepracují v nemocnicích, byli odměněni stejnou částkou. A bude se to týkat všech, to znamená všech ambulantních lékařů, všech ambulantních specialistů, praktických lékařů i dopravců, kteří dopravují pacienty s koronavirem," avizoval v pondělí Blatný. Celkem odměny pro všechny zdravotníky vyjdou na 23 miliard korun.

Zdravotnická zařízení se o peníze mohou hlásit od nynějška do 9. dubna. "Cílem je, abychom mohli výplatu dotace provést ideálně v dubnu, tedy v dubnové výplatě. V případě, že by byla nějaká administrativní zdržení třeba i na straně zaměstnavatele, potom v každém případě chceme, aby to bylo vyplaceno nejpozději ve výplatě za květen," zmínil Blatný.

Související obsah

Redakce TN.cz se s doplňujícím dotazem, zda vláda počítá s vyplacením odměn pro řidiče soukromých převozních sanitek zpětně i za loňskou první vlnu koronaviru v Česku, obrátila na ministerstvo zdravotnictví.

Mluvčí resortu Barbora Peterová však i přes urgenci pouze odkázala na přepis pondělní tiskové konference po jednání vlády, kde se toto neřešilo.

Pusťte si pondělní tiskovou konferenci po schůzi vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz