Zahraničí

Nemáte covid? Poznáme to jen z toho, jak kašlete, tvrdí britští vědci

Nemáte covid? Poznáme to jen z toho, jak kašlete, tvrdí britští vědci
Zdroj: Getty Images

Britští vědci vyvinuli unikátní algoritmus, který dokáže jen podle kašle dotyčného člověka s 98procentní přesností poznat, jestli má, či nemá covid-19. Pokud se osvědčí, mohl by program potenciálně nahradit jiné metody testování, například nepříjemné výtěry.

Výzkumníci z anglické University of Essex svůj program jménem DeepCough (Hluboký kašel) "postavili" z 8380 klinicky ověřených zvukových stop zachycujících lidi při kašli. Audiovzorky vědci sbírali od loňského dubna z nemocnic ve Španělsku a Mexiku. Celkem jich shromáždili 2339 od covid pozitivních a zbytek od covid negativních pacientů, píše britský Daily Mail.

Vědci nyní tvrdí, že takto nastavený algoritmus dokáže s 98procentní přesností poznat, jestli kašlou lidé s covidem nebo nenakažení.

Související obsah

Zatímco nyní jsou hlavními diagnostickými metodami antigenní a PCR testy, které vyžadují stěry tělních tekutin, nová aplikace by mohla vyjít pro chytré telefony a lidem poskytnout způsob, jak se jednoduše samovyšetřit.

"Jsme nadšení předběžnými výsledky tohoto novátorského screeningového nástroje, který by mohl výrazně změnit "pravidla hry" a stát se zásadní součastí našeho arsenálu pro boj s pandemií," neskrývá radost Javier Andreu-Perez z centra pro počítačovou inteligenci univerzity v Essexu.

Podle něj je metoda také mnohem méně invazivní než většina stávajích testů na covid-19 a poskytuje výsledek okamžitě. Tato práce prý ukazuje, že stojí za to vyvíjet inteligentní biometrické systémy "jako rychlé předběžné testovací metody proti covidu-19."

Související obsah

Prográmek přitom podle vědce dokáže v kašli poznat jemné rozdíly, které jsou lidským uchem nezachytitelné. A podle jeho intenzity změřit i to, jak je nákaza u toho kterého člověka silná Výzkumný tým chce nyní přejít do další fáze projektu, zahájit širší testování aplikace, její případnou certifikaci a vydání.

Kašel na začátku školního roku děsil i děti, bály se, že se nakazí. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz