Domácí

Nakupte testy jen na týden, radí ministr. Cena podle něj pak spadne

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přiznal, že šla cena sad, které jsou určené k samotestování, v poslední době nahoru. Firmám doporučil, aby nakupovaly testovací soupravy například na týden, podle něj pak budou testy levnější. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Jaroslava Hanáka většina firem povinné testování zvládne, problém by ale mohly mít některé menší podniky.

Řada firem se potýká s nedostatkem testů, podle ministra průmyslu a obchodu Havlíčka ale není důvod panikařit. K dispozici by mělo být v současné chvíli kolem 1,5 milionu testů, tento týden jich má dorazit dalších 15 milionů.

Havlíček uznal, že cena testů šla nahoru, doporučil proto, aby firmy nakoupily jen nezbytné množství sad a počkaly, až cena opadne. "Kdyby byl jakýkoliv problém, nechť volají na linku 1212, sedí tam operátoři a oni je nasměrují tam, kde vlastně dneska ty testy mají," uvedl ministr.

Vláda neuvažuje o tom, že by určila maximální cenu, podle Havlíčka by to spíše vedlo k tomu, že se cena zastaví na té maximální a nebude dále klesat.

Prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Hanák si myslí, že testování většina firem stihne. Zejména velké firmy totiž testovaly už před nařízením.

Související obsah

"Trochu problém můžou mít firmy nad 50 zaměstnanců, které se spoléhaly, a to je jediný vadný bod celého systému, na státní odběry těch antigenních testů či PCR," uvedl Hanák s tím, že například v Olomouckém či Zlínském kraji je nejbližší volný termín pro testování 23. března.

Havlíček vysvětlil, že by firmy měly využívat samotesty a teprve až v krajní situaci posílaly své zaměstnance do veřejných testovacích míst.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz