Domácí

Zemřel spisovatel a hudebník Jan Vodňanský, podlehl covidu

Zemřel spisovatel a hudebník Jan Vodňanský, podlehl covidu
Zdroj: Profimedia

V 79 letech zemřel spisovatel a písničkách Jan Vodňanský. Po dvou dnech v nemocnici, kam byl převezen kvůli nákaze koronavirem, prohrál svůj boj. Informovala o tom producentka Kamila Zlatušková.

"Po dvou dnech hospitalizace s covidem-19 zemřel humorista, básník, zpěvák a nesmírně hodný a chytrý člověk Jan Vodňanský,“ napsala na svůj facebook Zlatušková.


Texty známého spisovatele a písničkáře, který se narodil v Praze, byly vždy plné osobitého, absurdního a intelektuálního humoru. Mimo jiné se věnoval také tvorbě pro děti, jeho verše se například objevily v časopise Mateřídouška.


"Protože se narodil ve stejný den a ve stejné porodnici jako Václav Klaus, existovaly veselé teorie o tom, že v porodnici mohlo dojít k tragické záměně – humoristou a showmanem měl být Václav Klaus a prezidentem Jan Vodňanský,“ doplnila Zlatušková.


Spolu s hudebníkem Petrem Skoumalem tvořili téměř 20 let autorskou dvojici. Vrcholem jejich tvorby byla tři společná představení v Činoherním klubu s Táňou Fischerovou a Miroslavem Štibichem. Vodňanský se vždy vyjadřoval také k aktuálním politickým tématům.

 

Související obsah


V roce 2003 podepsal například prohlášení "S komunisty se nemluví“, o pár let později se v rozhlasovém dokumentu "Král na hrad" přihlásil k monarchismu. Dospělí mohou znát například knihu "Čerstvá zvěrstva“ nebo "Sviňte to svinstvo!“. Nejznámější dílo pro děti jsou poté bezpochyby verše o králících.

Známé jsou například jeho texty k písním z filmů Přijela k nám pouť nebo Jen ho nechte, ať se bojí.

Zemřel hudebník Radim Pařízek. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz