Krimi

VIDEO: Strážníci tvrdě uzemnili muže bez roušky, vedle zoufale plakal jeho synek

Tvrdý zákrok uherskohradišťských strážníků proti muži bez ochrany dýchacích cest vzbudil mezi Čechy vlnu nevole. Strážníci muže povalili na zem před zraky vyděšeného synka. Oba členové hlídky jsou mimo službu, případem se zabývá i policie.

Na sociálních sítích se ve středu objevilo video tvrdého zásahu uherskohradišťských strážníků proti muži zřejmě kvůli chybějící ochraně dýchacích cest. Hlídka muže srazila k zemi a snažila se jej spoutat, zatímco vedle plakal jeho malý syn.


"Pusťte mne, pusťte mne, pusťte mne, ježíšikriste," křičí muž na zemi. "Co mu to děláte, proboha?" volá na policisty ženský hlas. Dítě pláče a dožaduje se maminky. Muž žádá o pomoc, prosí kolemjdoucí, aby zavolali státní policii. 

Podle vyjádření města se mělo vše odehrát ve středu kolem půl páté odpoledne v Havlíčkově ulici, kde dvoučlenná hlídka kontrolovala muže ročník 1980. "Při kontrole bylo zjištěno, že dochází k porušování mimořádného opatření, kterým se zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest na veřejně přístupných místech v zastavěném území obce," uvedl mluvčí Uherského Hradiště Jan Pášma.

Související obsah

Hlídka muže upozornila, že má mít nasazenou ochranu dýchacích cest. "Na toto muž uvedl, že on zakrytá ústa mít nemusí a nezakryje si je. Strážník muže vyzval, aby doložil svá tvrzení, z jakého důvodu nemusí mít zakryté dýchací cesty. Na to muž odpověděl, že si ústa nezakryje, protože je venku a chce dýchat čerstvý vzduch," popsal Pášma.

Muž odmítal prokázat svou totožnost, pak vzal syna do náruče a chtěl odejít. "Podezřelý muž držel dítě levou rukou v náručí a pravou rukou začal strážníka odstrkávat z cesty. Po další zákonné výzvě, aby zanechal svého protiprávního jednání, mu bylo sděleno, že pokud neuposlechne výzvy, bude použito donucovacích prostředků a muž bude předveden k prokázání totožnosti na Obvodní oddělení Policie ČR Uherské Hradiště. Na to muž nereagoval, pokračoval v odstrkávání strážníka a z místa začal odcházet," doplnil Pášma.

Strážníci se proto rozhodli, že muže zadrží fyzicky. "Při zákroku brala hlídka ohled na přítomné dítě, které bylo v počátku zákroku převzato z náruče muže, aby nedošlo k jeho zranění. Dítě bylo poté pod dohledem druhé hlídky městské policie, která na místo dorazila a do několika minut odvedla dítě na služebnu městské policie (z místa vzdálené několik desítek metrů) k otci," uzavřel mluvčí.
 

Starosta Uherského Hradiště kvůli zákroku kontaktoval státní policie, ta vše prošetří. "Z pracovně právního hlediska budeme věc řešit my, a to po důkladném vyhodnocení situace. V tuto chvíli jsou oba strážníci postaveni mimo službu. Jejich zákrok, zejména pro přítomnost malého dítěte, považuji za lidsky necitlivý,“ uvedl starosta a poslanec Stanislav Blaha (ODS).

Související obsah

"Strážníci nepřesně vyhodnotili společenskou nebezpečnost přestupku a muže podezřelého ze spáchání přestupku v žádném případě nemuseli svést na zem před zraky jeho dítěte," řekl velitel Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík.

Muž se mohl dopustit dvou přestupků. Za nezakrytí dýchacích cest by mu hrozila pokuta až tři miliony korun, neuposlechnutí výzvy úřední osoby jej může vyjít až na deset tisíc korun. Přestupek ale ke čtvrteční třetí hodině odpoledne zatím nikdo neoznámil.

Podívejte se tiskovou konferenci vedení města k zákroku strážníků:

Většina uživatelů sociálních sítích zákrok strážníků kritizovala. "Nevím, dle čeho strážníci vyhodnotili, že je nutný takový postup proti muži s malým dítětem. Považuju ho za naprosto neadekvátní. Ten člověk se nedopustil žádného zločinu. Co bude příště? Dnes jsem prošla dvakrát náměstí v Uherském Hradišti, kdy jsem si musela respirátor po chvilkách sundat, prostě to neudýchám. Mám očekávat, že mě třeba rovnou zastřelí? Policie by si měla uvědomit, že vlivem celospolečenské situace, (byť to není jejich vina) mají momentálně hodně špatné skóre... podstatná část národa to tak totiž vnímá..." napsala na sociálních sítích k zákroku paní Iva.

Někteří ale zákrok schvalují, strážníci podle nich jen reagovali na porušování pravidel. "Kdyby dodržoval opatření vlády, k ničemu takovému nedojde. O tom, že kdyby výzvy městské policie uposlechl jako každý normální člověk v obdobné situaci, celá věc se vyřeší pouhou domluvou. Co na tom pořád nechápete? A klidně mě tady sežerte zaživa, ale tak to prostě je," oponoval uživatel Jan.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vysvětluje pravidla nošení respirátorů na veřejnosti i na prázdné ulici:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz