Zahraničí

Státy postupně blokují očkování AstraZenecou! Zemřelo několik lidí

Státy postupně blokují očkování AstraZenecou! Zemřelo několik lidí
Zdroj: Profimedia

Dánsko a Norsko pozastavily očkování vakcínou AstraZeneca. U některých naočkovaných se objevily krevní sraženiny. Bylo hlášeno i jedno úmrtí po podání vakcíny. Používání vakcíny omezila i Itálie, která prošetřuje smrt očkovaného vojáka.

Celkem na dva týdny pozastavilo Dánsko využívání vakcíny od společnosti AstraZeneca poté, co se objevily u některých očkovaných krevní sraženiny. Podle Evropské lékové agentury (EMA) ale zatím neexistují důkazy pro to, že by se krevních sraženin objevilo více, než je v populaci běžné. Informaci přinesl dánský portál berlingske.dk.


Už celkem 142 102 Dánů dostalo alespoň jednu dávku, AstraZeneca se podává primárně lidem mladším 65 let. Dánské úřady evidují i jedno úmrtí. "Bezpečnost vakcíny byla důkladně prozkoumána a další údaje potvrzují, že vakcína je obecně dobře snášena," uvedla AstraZeneca.

Související obsah

Z preventivních důvodů později pozastavilo očkování AstraZenecou i Norsko. "Norská agentura pro léčivé přípravky nyní shromažďuje veškerou dokumentaci, aby zjistila, jestli mají krevní sraženiny souvislost s vakcínou. Jsme v kontaktu s Dánskem, abychom získali více informací," prohlásil za agenturu Steinar Madsen. "Doufáme, že souvislosti neobjevíme," dodal.

Jednu šarži vakcíny AstraZeneca (ABV2856) dočasně zakázala používat i Itálie a to do doby, než tamní úřady prošetří smrt vojáka, kterému den po očkování náhle přestalo bít srdce. Na případ upozornil portál ilsole24ore.com.


Problémy se po očkování vakcínou objevily také v Rakousku, kde úřady nařídily, aby se přestala používat jedna šarže vakcín (ABV5300) poté, co jeden z očkovaných, u nějž se objevila trombóza, zemřel deset dní po podání vakcíny a další byl převezený do nemocnice s plicní embolií. Jeho stav se ale lepší.


Rakouským případem se také zabývá EMA. "Nynější informace naznačují, že výskyt tromboembolických případů u očkovaných není vyšší než běžně v populaci. K 9. březnu bylo nahlášeno 22 výskytů tromboembolie z celkem tří milionů očkovaných v Evropském hospodářském prostoru," sdělila EMA. Používání některých šarží vakcíny je pozastaveno kromě Dánska a Rakouska ještě v pěti dalších zemí.


Šarže ABV5300 není a nebyla podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v Česku dostupná.

"Šarže vakcín AstraZeneca, o které se v této souvislosti mluví, nebyla a není v České republice. Dnes jsme v rámci jednání Správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky a v rámci Farmakovigilančního výboru pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) tuto problematiku projednávali. Většina zástupců lékových agentur, kteří na jednání byli přítomni, se zatím k takovým krokům nechystá a ani v České republice aktuálně žádná opatření neplánujeme,“ informovala mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.
 

Itálie začne po dohodě s Ruskem vyrábět vakcínu Sputnik V. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz