Domácí

Horečka a nevolnost: Po vakcíně proti covidu tři dny odpočívejte, radí SÚKL

Horečka a nevolnost: Po vakcíně proti covidu tři dny odpočívejte, radí SÚKL
Zdroj: Profimedia

S očkováním proti onemocnění covid-19 jsou spojeny i vedlejší účinky, ty nejčastěji připomínají symptomy chřipky. Státní ústav pro kontrolu léčiv teď doporučil, aby lidé po očkování zvolili nejméně třídenní klidový režim.

Od začátku očkování proti koronaviru v České republice jsou nejčastěji hlášené nežádoucí účinky vakcín příznaky podobné těm při onemocnění chřipkou. "Mezi tyto popisované příznaky patří zvýšená teplota nebo horečka, zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů či kloubů, nevolnost, zvýšená únava a podobně," popsala mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková.


Tyto chřipkové příznaky jsou u všech tří dosud v Česku podávaných vakcín a vyskytují se často. Ústav proto doporučuje po naočkování alespoň na tři dny klidový režim.

Související obsah


"V této souvislosti SÚKL doporučuje zvážit postupné očkování na některých pracovištích, kde by tyto očekávané nežádoucí účinky mohly mít vliv na jejich chod. SÚKL totiž zaznamenal i informace z několika pracovišť, kde byli zaměstnanci očkováni plošně a většina z nich tyto účinky pocítila," dodala Brunclíková.


Doporučení se dle SÚKLu týká hlavně zdravotnických zařízení, zařízení sociální péče a v budoucnu i škol, kde by mohla nastat horší udržitelnost plynulého chodu. Podobné doporučení zveřejnila také Francouzská agentura pro léčivé přípravky (ANSM). Ta navrhla, aby nebyli zdravotníci ze stejného oddělení očkováni v jedno období.


V současnosti se Evropská léková agentura (EMA) zabývá možnými nežádoucími účinky vakcíny AstraZeneca, u níž kvůli podezření, že způsobuje krevní sraženiny po naočkování, některé státy pozastavily užívání. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.


LIdé si stěžují na problémy s registrací k očkování. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz