Domácí

Horečka a nevolnost: Po vakcíně proti covidu tři dny odpočívejte, radí SÚKL

Horečka a nevolnost: Po vakcíně proti covidu tři dny odpočívejte, radí SÚKL
Zdroj: Profimedia

S očkováním proti onemocnění covid-19 jsou spojeny i vedlejší účinky, ty nejčastěji připomínají symptomy chřipky. Státní ústav pro kontrolu léčiv teď doporučil, aby lidé po očkování zvolili nejméně třídenní klidový režim.

Od začátku očkování proti koronaviru v České republice jsou nejčastěji hlášené nežádoucí účinky vakcín příznaky podobné těm při onemocnění chřipkou. "Mezi tyto popisované příznaky patří zvýšená teplota nebo horečka, zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů či kloubů, nevolnost, zvýšená únava a podobně," popsala mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková.


Tyto chřipkové příznaky jsou u všech tří dosud v Česku podávaných vakcín a vyskytují se často. Ústav proto doporučuje po naočkování alespoň na tři dny klidový režim.

Související obsah


"V této souvislosti SÚKL doporučuje zvážit postupné očkování na některých pracovištích, kde by tyto očekávané nežádoucí účinky mohly mít vliv na jejich chod. SÚKL totiž zaznamenal i informace z několika pracovišť, kde byli zaměstnanci očkováni plošně a většina z nich tyto účinky pocítila," dodala Brunclíková.


Doporučení se dle SÚKLu týká hlavně zdravotnických zařízení, zařízení sociální péče a v budoucnu i škol, kde by mohla nastat horší udržitelnost plynulého chodu. Podobné doporučení zveřejnila také Francouzská agentura pro léčivé přípravky (ANSM). Ta navrhla, aby nebyli zdravotníci ze stejného oddělení očkováni v jedno období.


V současnosti se Evropská léková agentura (EMA) zabývá možnými nežádoucími účinky vakcíny AstraZeneca, u níž kvůli podezření, že způsobuje krevní sraženiny po naočkování, některé státy pozastavily užívání. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.


LIdé si stěžují na problémy s registrací k očkování. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz