Domácí

Jak nechytit covid. Lékárníci vydali 10 RAD, jak se chovat při pandemii

Jak nechytit covid. Lékárníci vydali 10 RAD, jak se chovat při pandemii
Zdroj: TV Nova

Česká lékárnická komora (ČLnK) po roce vydala aktualizované desatero rad, kterými by se podle ní měli lidé v době pandemie řídit. Zatímco loni byl "návod" obecnější a týkal se respiračních nemocí jako takových, nyní už je namířený přímo na covid-19.

"Desatero před rokem pomohlo v úvodu pandemie tisícům Čechů dbát na zvýšenou hygienu, naučilo je správně kašlat a kýchat. A také zbytečně nepanikařit," uvádí komora s tím, že rady mohli tehdy lidé najít třeba v čekárnách nebo školách, které byly ještě v provozu.

Aktualizované desatero se už týká přímo covidu-19 a "shrnuje poznatky, které zdravotníci během probíhající pandemie získali a doporučují je dodržovat."

Lékárníci například všechny nabádají, aby nosili kvalitní ochranné pomůcky s účinností alespoň 94 procent - tedy minimálně respirátory FFP2 nebo nanoroušky. A aby je nosili správně - tedy utěsněné a zakrývající ústa i nos.

Desatero rad pro zvládnutí pandemie:

Dýchací cesty bychom přitom měli mít podle lékárníků zakryté i v soukromí - a to v případě, že jsme v kontaktu s lidmi mimo naši domácnost.

Související obsah

Další rada říká, že bychom měli dbát nejen na hygienu rukou, ale také pravidelně dezinfikovat předměty a místa, kterých se často dotýkáme - třeba kliky, telefon nebo volant.

"V případě nejistoty požádejte o radu svého lékárníka, který vám ochotně poradí nejen v rámci vaší léčby, ale i v různých situacích ovlivňujících váš zdravotní stav," doporučují lékárníci.

Jak správně nosit respirátor? Poslechněte si rady odborníka z Akademie věd ČR:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz