Domácí

Jak nechytit covid. Lékárníci vydali 10 RAD, jak se chovat při pandemii

Jak nechytit covid. Lékárníci vydali 10 RAD, jak se chovat při pandemii
Zdroj: TV Nova

Česká lékárnická komora (ČLnK) po roce vydala aktualizované desatero rad, kterými by se podle ní měli lidé v době pandemie řídit. Zatímco loni byl "návod" obecnější a týkal se respiračních nemocí jako takových, nyní už je namířený přímo na covid-19.

"Desatero před rokem pomohlo v úvodu pandemie tisícům Čechů dbát na zvýšenou hygienu, naučilo je správně kašlat a kýchat. A také zbytečně nepanikařit," uvádí komora s tím, že rady mohli tehdy lidé najít třeba v čekárnách nebo školách, které byly ještě v provozu.

Aktualizované desatero se už týká přímo covidu-19 a "shrnuje poznatky, které zdravotníci během probíhající pandemie získali a doporučují je dodržovat."

Lékárníci například všechny nabádají, aby nosili kvalitní ochranné pomůcky s účinností alespoň 94 procent - tedy minimálně respirátory FFP2 nebo nanoroušky. A aby je nosili správně - tedy utěsněné a zakrývající ústa i nos.

Desatero rad pro zvládnutí pandemie:

Dýchací cesty bychom přitom měli mít podle lékárníků zakryté i v soukromí - a to v případě, že jsme v kontaktu s lidmi mimo naši domácnost.

Související obsah

Další rada říká, že bychom měli dbát nejen na hygienu rukou, ale také pravidelně dezinfikovat předměty a místa, kterých se často dotýkáme - třeba kliky, telefon nebo volant.

"V případě nejistoty požádejte o radu svého lékárníka, který vám ochotně poradí nejen v rámci vaší léčby, ale i v různých situacích ovlivňujících váš zdravotní stav," doporučují lékárníci.

Jak správně nosit respirátor? Poslechněte si rady odborníka z Akademie věd ČR:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz