Koronavirus

"O životy mnohdy bojujeme marně! A lidé nám nevěří," stěžuje si sestřička

Situace s koronavirem v Česku je kritická. Na pokraji sil jsou už často i zdravotníci, kteří se v přeplněných nemocnicích starají o pacienty. Právě na to v otevřeném dopisu poukázala vrchní sestra chirurgického oddělení nymburské nemocnice Ivana Vejvodová.

Vrchní sestra Ivana Vejvodová se stará jako řada dalších zdravotníků v nymburské nemocnici o pacienty nakažené koronavirem. Mnohdy však o jejich životy spolu se svými kolegy bojuje marně. "Situace je taková, že covid-19 momentálně převládá. Tím, že ho budeme bagatelizovat a ignorovat, tak nezmizí,“ řekla v pořadu Snídaně s Novou Vejvodová.


V řadě nemocnic je navíc situace velmi kritická, chybí nejen personál, ale i lůžka. "Covid je zákeřný i necovidovou cestou. Roztahuje se nám nemilosrdně napříč celou nemocnicí, ukrajuje lůžka akutní péče, až tuto péči zcela ochromí. Pacienti po běžných operacích nedostanou potřebnou péči na JIP lůžkách, protože žádná volná nebudou. Standardní lůžka ubývají pod nadvládou necovidových,“ popsala v otevřeném dopisu, který zveřejnil Nymburský deník, sestra.

Související obsah


Navíc podle ní řada lidí celou situaci pouze zlehčuje a nevěří, že boj s koronavirem je v nemocnicích tak kritický, jak zdravotníci popisují. "Každý den čekáme na zázrak. A pak někdo přijde s tím, že si nemocnice jen vymýšlí. Je to, jako by vám někdo nafackoval,“ doplnila na Nově Vejvodová.

Právě proto se rozhodla napsat otevřený dopis, ve kterém se všem popíračům rozhodla skutečnost odhalit.


"V oblecích, upocení, unavení, přesto rozhodnutí svoje svěřence zachránit nebo jim ulehčit jejich poslední cestu. Kolikrát se obléknou a svléknou, nikdo z nich nepočítá. Nadýchaní dezinfekcí běhají od jednoho pacienta k druhému a mění jednu kyslíkovou láhev za druhou, jelikož lůžka s centrálním rozvodem kyslíku máme na oddělení pouze čtyři. Z mnoha pokojů se ozývá nářek, těžký dech, volání. Většinou šlo o pacienty polymorbidní, imobilní, inkontinentní, ale i toto kritérium už není pravdou. Leží nám tu stále mladší ročníky,“ nastínila v dopisu Vejvodová.

 

Související obsah


Právě bezmoc je podle vrchní sestry denním chlebem řady zdravotníků. "I já pravidelně poslouchám, nebo sama vypouštím z úst to tisíckrát ze všech stran rezonující zaklínadlo o bezmoci. Na tuto situaci nás nikdo ve škole nepřipravil, všichni jsme se stali samouky v ostrém provozu,“ postěžovala si v dokumentu.


Přesto však zdravotníci neztrácejí naději a boji s koronavirem se věnují na maximum. Bez pomoci ostatních však nemohou sami vyhrát. "Apeluji na nás všechny. Buďme, prosím, rozumní,“ vyzývá Vejvodová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz