Koronavirus

Ministerstvo schválilo použití ivermektinu. Bude třeba souhlas pacienta

Ministerstvo schválilo použití ivermektinu. Bude třeba souhlas pacienta
Zdroj: TV Nova

Lékaři budou moci podávat pacientům léčivý přípravek s látkou ivermektin. Lék může být podáván jako neregistrovaný léčivý přípravek, ministerstvo ovšem dodalo, že tuto léčbu považuje za experimentální.

"Ministerstvo zdravotnictví umožňuje všem poskytovatelům zdravotní péče podání léčivého přípravku ivermektin, pokud to bude v souladu s platnými stanovisky SÚKL a pacient vyplní informovaný souhlas," řekl v pátek k léčivému přípravku ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermektinu na léčbu onemocnění covid-19,“ dodal Blatný.

Související obsah

Jako první získala v úterý lék Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kde byl podán prvním pacientům. Léčebný přípravek však musel počkat na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o distribuci do dalších nemocnic.

Podávání přípravku s látkou ivermektin představuje podle ministerstva experimentální léčbu. "Podle stanoviska Výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP neexistuje pro využití ivermectinu v primární péči dostatek podkladů medicíny založené na důkazech, a to zejména podkladů z prostředí primární péče, pro které je lék určen," uvedlo ministerstvo. Nasazení přípravku jako neregistrovaného léčiva vyžaduje uvážení lékaře a informovaný souhlas pacienta.

Podívejte se na záznam tiskové konference Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně k využití ivermektinu:

ak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz