Domácí

Čechy děsí zprávy o šíření parazitů během testů. Vědci vše vysvětlili

Po sociálních sítích kolují zprávy i videonahrávky, které sice působí důvěryhodně, ale ve skutečnosti jde o lživé zprávy, tzv. fake news. Jednu z takových dezinformací o údajných parazitech v odběrových tyčinkách odhalili pracovníci Akademie věd ČR.

Pracovníky nejmenované firmy, která chtěla testovat své zaměstnance na covid-19, pořádně vyděsila videonahrávka. Její autor na ní s pomocí elektronového mikroskopu ukazuje, že v odběrových tyčinkách se údajně skrývají paraziti.

A nebýt ochoty pracovníků Biologického centra Akademie věd ČR, skončilo by testování ve firmě fiaskem. Vědci z akademie se ale na údajně problematické tyčinky na provádění stěrů podívali doslova "pod drobnohledem". A ověřili si, že video, které zaměstnance tak vyděsilo, je v rozporu s skutečností.

Související obsah

"Obrátil se na nás pracovník firmy, který nepočítal se strachem zaměstnanců z testování, které vyvolalo video ukazující ´parazity´ na konci výtěrové tyčinky," popsali problém pracovníci laboratoře elektronové mikroskopie Parazitologického ústavu AV.

Badatelé si konec odběrové tyčinky prohlédli nejprve ve světelném mikroskopu a potom prostřednictvím rastrovacího elektronového mikroskopu JEOL 7401F. "Jak dokazují snímky, štětička na konci výtěrové tyčinky je opravdu dokonalým kartáčkem. Žádní parazité, a to ani kulovitého, ani nitkovitého tvaru se na ní nevyskytují!" zdůrazňují vědci.

Související obsah

Jana Nebesářová z laboratoře elektronové mikroskopie poukázala na to, že čerstvě vybalená štětička byla až překvapivě čistá. Tedy bez jakýchkoli bakterií, spór, plísní, či pylů, případně různých mikro- úlomků a vláken.

"Každopádně, pokud štětičkou zašťouráte někde jinde než ve vašem nosu, je jisté, že se do kartáčku zachytí spousta smetí, které může vypadat jako miniaturní vetřelci či parazité," zdůraznila. "Antigenních testů založených na výtěru z nosu se na rozdíl od potíží způsobených koronavirem určitě nemusíme bát," konstatovala pracovnice laboratoře Akademie věd.

Pokud máte pochybnosti, jestli zpráva, kterou jste dostali e-mailem, nebo ji čtete na sociálních sítích, je nebo není lživá, můžete si ji ověřit na zvláštním portálu věnovaném hoaxům. Jeho provozovatel informace průběžně aktualizuje tak, jak lživých zpráv přibývá.

Mezi lidmi kolují povídačky, jak čelit nákaze. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz