Korovavirová krize v Brazílii eskaluje, země je v absolutních číslech druhá nejhorší na světě za Spojenými státy. Brazilský prezident Jair Bolsonaro v pondělí večer oznámil, že v čele ministerstva zdravotnictví nahradí generála Eduarda Pazuella kardiolog Marcelo Queiroga.
Stane se tak už čtvrtých ministrem během koronavirové pandemie. Generál byl v čele resortu od května. Předchozí dva ministři, lékaři, vydrželi mnohem kratší dobu, jeden z nich jen 29 dní, informují zahraniční média.
Do rozporu s prezidentem se dostali kvůli svým požadavkům na dodržování protiepidemických opatření a očkování. Bolsonaro byl proti vakcínám a protežoval léky, jejichž účinnost proti covidu-19 nebyla nikdy prokázána.
Pravicový prezident rovněž odmítal uzavírání obchodů a útlum podnikání. Divoce bojoval proti vakcínám i tím, že záměrně odložil jejich nákup. Otočil teprve nedávno, takže nedostatek je pro počet vakcín v Brazílii slabé slovo.
Země přitom láme smutné rekordy. Za minulý týden zemřelo na covid-19 téměř 13 tisíc lidí a přibylo přes 460 tisíc nových případů. Sobota byla 52. dnem v řadě, kdy zemřelo přes tisíc lidí. V největší jihoamerické zemi s 212 milióny obyvatel už koronaviru podlehlo přes 278 tisíc lidí a nakažených je 11,5 miliónu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz