Zahraničí

Sasko zmírnilo podmínky pro české pendlery. Cestovat mohou i žáci

Sasko zmírnilo podmínky pro české pendlery. Cestovat mohou i žáci
Zdroj: APTN

Sasko zmírnilo podmínky pro české pendlery. Přes hranice může nyní dojíždět každý, koho zaměstnavatel označí jako nezbytného pracovníka pro chod firmy. Dojíždět mohou také žáci a učitelé.

Po úterním hlasování informovala o zmírnění podmínek pro cestující tamní ministryně sociálních věcí Petra Köppingová. Nezbytný je ale pro každodenní cestu negativní test na koronavirus.

"Jsem si vědoma, že toto rozvolnění vstupních podmínek ve skutečnosti povede ke zvýšení infekčních čísel. Pro mě je ale velice důležité to, že do Saska nemůže přijet za prací nikdo, kdo není denně testován," řekla ministryně.

Související obsah

Hranice tak mohou překročit nejen ti, které zaměstnavatel označí jako nezbytné pracovníky, ale dojíždět smí také žáci a učitelé. Přestože pro pendlery platí rozvolnění okamžitě, pro školáky, děti dojíždějící do školek a lidi, kteří je doprovází, začne výjimka platit od soboty 20. března.

Doposud mohli z České republiky do Saska jezdit pouze přeshraniční pracovníci, které saská vláda považovala za nezbytné pro chod země a hospodářství. Jednalo se zejména o zdravotníky, energetiky nebo lidi pracující v zemědělství.

Kromě negativního testu museli pendleři, kteří splňovali tuto výjimku, předkládat také dokument o nepostradatelnosti ve firmě.


Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku zpřísnilo Německo pravidla pro cestování pendlerů přes hranice a od 14. února označil Berlín naši zemi oficiálně za oblast s výskytem mutací koronaviru. Právě proto se obnovily kontroly na hranicích.

Kvůli kontrolám na německých hranicích se tvořily kolony. Podívejte se na záběry:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz