Koronavirus

Petříček promluvil o dovolených. Takhle se dostaneme do Chorvatska

Češi už si ve velkém objednávají letní pobyty v Chorvatsku. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ve středu jednal s tamější ministryní cestovního ruchu Nikolinou Brnjacovou. Základním vybavením každého turisty bude covidový pas, připravuje se ale ještě jedna změna.

Čechy ani letos koronavirus o dovolenou v Chorvatsku s největší pravděpodobností nepřipraví. Na cestovním ruchu závislá země už se turistů nemůže dočkat a připravuje podmínky, za jejichž splnění je na dovolenou pustí.

Ve středu o nich mluvil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Kromě covidového pasu, jehož návrh představila Evropská komise (více zde), má Záhřeb v plánu ještě jednu změnu, která lidem cestu usnadní. 

"Dnes jsem hovořil s ministryní cestovního ruchu Chorvatska. Zvažují, že by na rozdíl od loňské sezóny pro vstup do země využili rychlé antigenní testy. Loni to byly pouze PCR testy. Podobně uvažuje i Řecko, zohledňovat bude i antigenní testy," prohlásil Petříček na tiskové konferenci.

Související obsah

Covidové pasy pochopitelně držitelům neodemknou pouze Chorvatsko, ale platit budou napříč celou Evropskou unií. Původně se mluvilo, že se budou týkat pouze očkování. Kromě toho v nich ale budou i záznamy o negativních testech nebo protilátkách po prodělaném onemocnění covid-19.

Petříček se domnívá, že cesta za zprovozněním pasů nebude úplně krátká. "Vzhledem k tomu, že byl představen první návrh, tak očekávám, že se na pracovních skupinách teprve bude jednat o detailech. Očekávám, že se bavíme o několika měsících. Lze očekávat, že použití by bylo možné během května nebo června," uzavřel ministr zahraničí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz