Zahraničí

Na blešáku koupil misku za pár stovek. Prodal ji za 16 milionů! FOTO

Na blešáku koupil misku za pár stovek. Prodal ji za 16 milionů! FOTO
Zdroj: isifa.com

Neuvěřitelné štěstí měl muž v USA, který na bleším trhu koupil na první pohled obyčejnou porcelánovou misku. Zaplatil za ni jen pár stovek, ale v aukci se nyní vydražila za téměř 16 milionů korun. Šlo totiž o velmi vzácnou mísu z 15. století.

Jedinečnou misku, která pochází z Číny, našel loni muž v americkém městě New Haven v Connecticutu na bleším trhu. A zřejmě hned poznal, že jde o vzácný nález. Ani v nejbláznivějším snu si ale nejspíš nedokázal představit na jak velkou výhru narazil.


Za modrobílou porcelánovou misku dal muž 35 dolarů (v přepočtu 760 korun). Aukční síň Sotheby´s v New Yorku její cenu odhadla na 200 až 300 tisíc dolarů (4 - 6,5 milionů korun).


Miska se ale nakonec vydražila za výrazně vyšší cenu. Nový majitel za ni dal 722 tisíc dolarů (15,7 milionů korun), uvedla agentura AP

Miska za miliony

Zdroj: Sotheby's

Podle odborníků misku vyrobili pro dvůr čínského císaře Jung-leho z dynastie Ming. Ten vládl v letech 1403 až 1424.

Jde o jeden z pouhých sedmi kusů, které se dochovaly. Většina ostatních mís je v muzeích po celém světě. V USA jde o jediný exemplář.


Jak miska skončila na výprodeji v Connecticutu, zůstává záhadou. Šéfka oddělení čínského umění Angela McAtterová uvedla, že je možné, že se dědila po generace. Rodina zřejmě neměla ani tušení, jak jedinečný kus nabízí k prodeji.

Aukce 21. století. Aukční síň vydražila kompletně digitální umělecké dílo, za 1,5 miliardy! Podívejte se jak vypadá:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz