Zajímavosti

Zvuky přímo z Marsu. NASA zveřejnila nové záznamy vozítka Perseverance

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává vesmírní vozítko Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Na šestnáctiminutovém záznamu je možné slyšet všemožné škrábání a řinčení.

Rover Perseverance poslal zpět na Zem vůbec první záznam zvuku své jízdy po Rudé planetě. Na záznamu je možné slyšet škrábání, cinkání a bouchání, které by na Zemi mohlo vyvolat znepokojení, píše agentura AP.

Šestnáctiminutový zvukový záznam zveřejnila ve středu laboratoř Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně v Kalifornii, odkud se vesmírné vozítko řídí. "Kdybych tyto zvuky slyšel při řízení mého auta, tak bych hned zastavil a nechat auto odtáhnout," uvedl s humorem inženýr NASA Dave Gruel.

Související obsah

NASA už v únoru ukázala světu videozáznam z velkolepého přistání sondy. Tomu předcházelo sedm minut hrůzy, jak se přezdívá složitému přistávacímu manévru.

Vesmírné vozítko přistálo na povrchu Rudé planety 17. února. Jedná se zatím o největší a nejpokročilejší rover, který na Marsu přistál. Na povrchu Marsu bude zkoumat kameny a usazeniny v kráteru, který byl podle vědců dříve jezerem.

Dalším zásadním cílem mise je hledání prastarého života. Rover je navrhnut tak, aby sbíral vzorky, NASA ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou plánuje, že se tyto vzorky dostanou zpět na Zemi. Perseverance má za úkol sbírat vzorky, které následně nechá na povrchu Marsu pro další návratové mise.


NASA ukázala záběry z přistání na Marsu. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz