Koronavirus

Testování na covid se nevyhnou ani nejmenší děti! Nedostaly výjimku

Testování na covid se nevyhnou ani nejmenší děti! Nedostaly výjimku
Zdroj: Profimedia

Ať už jde o podezření na kontakt s nakaženým nebo cestování, na koronavirus se v tuzemsku musejí testovat i nejmenší děti. Ministerstvo zdravotnictví jim neudělilo žádnou výjimku. Zatím visí otazníky nad tím, jak to bude s covidovými pasy, které ve středu představila Evropská komise. Většina států je na tom jako Česko, ale třeba Kypr po dětech testy nevyžaduje. Jednání mají trvat přinejmenším dva měsíce.

Ani kdyby jim bylo jen několik týdnů, malé děti se v určitých případech testům na covid-19 nevyhnou. Poslat je na ně může doktor nebo hygiena. Nezbytností je i při cestách do zahraničí.

Při podezření na rizikový kontakt s nakaženým u dětí v minulosti stačila karanténa. Hlavní hygienička ale na podzim místo toho nařídila jejich povinné testování.

Naštěstí není nezbytné trápit je odběrem vzorku z nosu, který je nepříjemný i pro většinu dospělých. Laboratoře dokáží zpracovat PCR testy i ze slin, jež jsou vhodné pro kojence. Dostupné jsou rovněž kloktací testy.  

Jednání o covidových pasech se rozbíhají

Výsledky testů budou podle plánu součástí covidových pasů, oficiálně digitálních zelených certifikátů. Evropská komise ve středu představila první návrh (psali jsme zde). "Certifikát stanoví, zda je člověk už naočkovaný, zda má negativní test z nedávné doby nebo se vyléčil z covidu a má protilátky. Zároveň zajistí, že všechny uvedené údaje budou platné ve všech členských státech," řekla její předsedkyně Ursula von der Leyenová.

Související obsah

Očkování proti koronaviru pro děti zatím neexistuje, když je ale rodiče berou na dovolenou za hranice, ani tehdy se testům nevyhnou. Stejně to s největší pravděpodobností bude i po zavedení covidových pasů. Jednání mezi členskými státy o jejich konkrétní podobě ale teprve začnou. A například Kypr po dětech do 12 let testy nevyžaduje.

"Vzhledem k tomu, že byl představen první návrh, tak očekávám, že se na pracovních skupinách teprve bude jednat o detailech. Očekávám, že se bavíme o několika měsících. Lze očekávat, že použití by bylo možné během května nebo června," domnívá se ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Očkování v Česku se má podle Andreje Babiše (ANO) konečně zrychlit. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz