Koronavirus

Zástupci pacientů odmítají vakcíny bez schválení. Kritizovali i registraci k očkování

Zástupci pacientů odmítají vakcíny bez schválení. Kritizovali i registraci k očkování
Zdroj: TV Nova

Proti používání neregistrovaných vakcín na koronavirus v Česku pozvedla svůj hlas také Pacientská rada ministerstva zdravotnictví. Upozorňuje na nebezpečí neregistrovaných vakcín hlavně u chronicky nemocných pacientů.

Pacientská rada ministerstva zdravotnictví, což je poradní orgán složený z 25 zástupců pacientských organizací, podpořila rozhodnutí ministerstva neumožnit očkování vakcínami neregistrovanými Evropskou lékovou agenturou (EMA).


"Zvláště u chronicky nemocných pacientů je velmi důležité postupovat při očkování důsledně, tedy očkovat pouze vakcínami schválenými EMA, neboť jen díky tomu je zaručena jejich bezpečnost a účinnost. Jsem rád, že Pacientská rada se na tomto dohodla a tento postup podporuje," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Související obsah


Podle Pacientské rady je nutné, aby léčba i prevence nemocí v Česku respektovala pravidla medicíny založené na důkazech a lidem nehrozilo nebezpečí z vakcín bez nutných schválení a povolení.

Rada se zabývala také registrací na očkování. "Členové Pacientské rady upozornili na možné nedostatky a nejasnosti v systému registrace na očkování, tlumočili ministerstvu reálné zkušenosti s očkováním jak ve specializovaných centrech, tak u praktických lékařů," stojí v prohlášení ze zasedání.

Pfizer nejspíše pošle další dávky Česku, vyplynulo to z jednání zástupců některých států EU. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN LIVE

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz