Koronavirus

Odkud se do světa rozšířil koronavirus? WHO má zřejmě novou stopu

Světová zdravotnická organizace (WHO) nejspíš vystopovala, odkud se do světa rozšířil koronavirus. Zdrojem nákazy mají být farmy na chov divokých zvířat na jihu Číny nedaleko hranic se sousedním Myanmarem. Odborníci dlouho předpokládali, že se virus začal šířit ve Wu-chanu.

Zdrojem koronaviru jsou s největší pravděpodobností farmy s divokými zvířaty v jižní Číně, prohlásil člen mezinárodního týmu vyšetřovatelů Světové zdravotnické organizace (WHO) Peter Daszak pro americký zpravodajský portál NPR.


Daszak byl členem delegace WHO, která letos do Číny zamířila. Při této cestě prý tým našel nové důkazy, že zmíněné farmy zásobovaly prodejce na wu-chanském trhu, o kterém se nejčastěji mluví jako o zdroji nákazy.

Související obsah


"Odchytnou a v zajetí chovají zvířata jako cibetky, dikobrazy, luskouny, psíky mývalovité a hlodouny," vyjmenoval Daszak s tím, že kompletní závěry vyšetřování zveřejní tým v následujících dvou týdnech.


Daszak také upozornil na to, že Čína podobné farmy podporovala po 20 let. V roce 2016 zaměstnávaly 14 milionů lidí a celkový obrat byl 70 miliard dolarů, tedy asi 1,5 bilionu korun. Pak je ale najednou loni v únoru úřady uzavřely. I to je podle Daszaka jednou z indicií, že se koronavirus mohl zrodit právě tam, když na jedno ze zvířat přeskočil virus z netopýra.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz