Zahraničí

Chystá se vesmírný úklid. Dva satelity budou čistit oběžnou dráhu od smetí

Japonsko-britská společnost chystá unikátní misi. Už v sobotu z kazašského kosmodromu Bajkonur vypustí na oběžnou dráhu dva satelity, jejichž úkolem bude odklízení odpadu. Ve vesmíru ho poletuje zhruba devět tisíc tun.

ELSA-d, to je jméno mise soukromé společnosti, která chce vyčistit oběžnou dráhu Země od vesmírného smetí. Dvě úklidové družice, jejichž úkolem je najít, chytit a dopravit jednotlivé kusy vesmírného odpadu do atmosféry, kde shoří, odstartují z kosmodromu Bajkonur už v sobotu v sedm hodin ráno středoevropského času.


Cílem pilotního projektu je představit službu, která bude v budoucnu oběžnou dráhu uklízet. Planetu v tuto chvíli obíhá okolo 3600 funkčních satelitů a v příští dekádě mají být vypuštěny další tisíce. I proto pro ně musí vesmírní vývojáři udělat místo.

Související obsah


"Očekáváme, že v příštím desetiletí bude vypuštěno asi 10 tisíc satelitů, možná více. Jde o obrovský nárůst objemu dopravy ve vesmíru. Budeme se muset vypořádat s potenciálními kolizemi a také se zvyšujícím se množstvím odpadu, který bude blokovat tyto vesmírné dálnice,“ informovala ředitelka obchodního oddělení společnosti Astroscale Harriet Brettleová.


Vesmírný odpad představuje vážnou hrozbu nejen pro stávající i budoucí vesmírné výpravy, ale i pro fungování Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Speciální úklidová družice je proto vybavena robotickým ramenem, které odpad zachytí.


Experti plánují, že pokud se úklidové družice v terénu osvědčí, mohl by je provozovatel komerčně pronajímat už koncem roku 2023.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz