Zahraničí

Chystá se vesmírný úklid. Dva satelity budou čistit oběžnou dráhu od smetí

Japonsko-britská společnost chystá unikátní misi. Už v sobotu z kazašského kosmodromu Bajkonur vypustí na oběžnou dráhu dva satelity, jejichž úkolem bude odklízení odpadu. Ve vesmíru ho poletuje zhruba devět tisíc tun.

ELSA-d, to je jméno mise soukromé společnosti, která chce vyčistit oběžnou dráhu Země od vesmírného smetí. Dvě úklidové družice, jejichž úkolem je najít, chytit a dopravit jednotlivé kusy vesmírného odpadu do atmosféry, kde shoří, odstartují z kosmodromu Bajkonur už v sobotu v sedm hodin ráno středoevropského času.


Cílem pilotního projektu je představit službu, která bude v budoucnu oběžnou dráhu uklízet. Planetu v tuto chvíli obíhá okolo 3600 funkčních satelitů a v příští dekádě mají být vypuštěny další tisíce. I proto pro ně musí vesmírní vývojáři udělat místo.

Související obsah


"Očekáváme, že v příštím desetiletí bude vypuštěno asi 10 tisíc satelitů, možná více. Jde o obrovský nárůst objemu dopravy ve vesmíru. Budeme se muset vypořádat s potenciálními kolizemi a také se zvyšujícím se množstvím odpadu, který bude blokovat tyto vesmírné dálnice,“ informovala ředitelka obchodního oddělení společnosti Astroscale Harriet Brettleová.


Vesmírný odpad představuje vážnou hrozbu nejen pro stávající i budoucí vesmírné výpravy, ale i pro fungování Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Speciální úklidová družice je proto vybavena robotickým ramenem, které odpad zachytí.


Experti plánují, že pokud se úklidové družice v terénu osvědčí, mohl by je provozovatel komerčně pronajímat už koncem roku 2023.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz