Koronavirus

Zbraň proti covidu? Teplé počasí srazí infekčnost o třetinu, věří Flegr

Zbraň proti covidu? Teplé počasí srazí infekčnost o třetinu, věří Flegr
Zdroj: Getty Images

Česká republika se příští týden zřejmě konečně dočká jarních teplot. Kromě příjemného počasí by oteplení mohlo pomoci i v boji proti koronaviru. Biolog Jaroslav Flegr si myslí, že teplé počasí srazí infekčnost viru až o třetinu.

V uplynulých dnech sice Česko pokryl sníh, ale už příští týden se Češi konečně dočkají jara. Výrazně se oteplí a teploty mohou dosáhnout až 15 °C.


Podle některých odborníků by teplé počasí mohlo také pomoci v boji s nemocí covid-19.

Velkým optimistou je především evoluční biolog Jaroslav Flegr. "Už týden po oteplení klesne infekčnost viru o třetinu a opatření jasně zaberou. Jestli Babiš ihned nerozvolní a nechá vyklesat počty nakažených na 1000 denně, aby mohlo fungovat trasování, tak jsme za vodou," uvedl Flegr na Twitteru.


Jeden z jeho sledujících se ho zeptal, proč se tedy nemoc rychle šíří i v zemích jako je Brazílie, kde je teplota vyšší. "Faktorů ovlivňujících rychlost šíření je mnoho. V Evropě hraje velkou roli teplota, respektive relativní vlhkost," vysvětlil biolog.

Související obsah


Bývalý národní koordinátor testování Marián Hajdúch ale jeho optimismus nesdílí. Hlavně kvůli novým mutacím. "Obávám se, že pokud dojde k rozšíření rizikových variant viru v naší populace, které se prokazatelně dobře šíří v subtropickém-tropickém klimatu, tak nám oteplení nemusí pomoct," uvedl Hajdúch.


Teplé počasí jako spásu nevidí ani další odborníci. "Stejně jako nepomohly silné mrazy, ani oteplení nepomůže vyřešit problémy s covidem-19,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek.

"Tato onemocnění se šíří za nějakých teplotních podmínek. Neočekávám, že dojde k nějakým dramatickým změnám,“ řekl epidemiolog Roman Prymula.

Covid způsobuje také vypadávání vlasů. Co proti tomu dělat, poradil primář:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz