Domácí

Kontroly karantén naráží na problém. Není jasné, jak je to s osobními údaji

Ještě tento týden mají stovky policistů začít kontrolovat, zda lidé dodržují nařízenou karanténu či izolaci kvůli nemoci covid-19. Seznamy lidí v karanténě mají policistům předávat hygienici. To ale může být kámen úrazu. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž zkoumá, zda je takový postup v pořádku. A dokud nebude jasno, policie nejspíš s masivními kontrolami nezačne.

Na konci února na Příbramsku proběhla záchranná akce na pomoc řidiči, který neměl sedět za volantem, ale doma. "Nedodržel nařízenou izolaci kvůli covidu, opustil své bydliště a následně havaroval ve vozidle," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Teď mu za šíření nemoci hrozí až tříleté vězení. Takovým případům mají pomáhat předejít masivní policejní kontroly. V ulicích i doma.

"Policie bude dostávat pravidelně seznam těch, kteří jsou v karanténě, od jednotlivých krajských hygienických stanic a bude provádět intenzivní kontroly," vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Související obsah

Podobný nápad tu byl už loni na jaře, tehdy se ale do hry vložil Úřad na ochranu osobních údajů. A ještě neskončil. "Prošetřuje se praxe předávání strukturovaných dat o osobách, kterým byla nařízena karanténa, policii," sdělil televizi Nova mluvčí úřadu Tomáš Paták. 

Policisté navíc chtějí od ministerstva zdravotnictví jasně formulovaný požadavek na provádění kontrol. A například také vyřešit, jak budou jejich lidé při kontaktu s nakaženými chráněni.

Související obsah

Policie je už teď přitom vytížena na maximum, a to třeba i kontrolami na hranicích okresů. Většina jejích příslušníků navíc stále nedostala očkování. Kdy a zda vůbec se s policejními kontrolami dodržování izolace či karantény podle plánu ministra Jana Hamáčka začne, není zatím jasné.

Co se týká kontrol, je tu ještě ještě problém. Nechat se zkontrolovat může být pro některé pacienty s těžším průběhem nadlidský výkon. Nemocní často ani nevstanou z postele.

Více o problematice kontrol u pacientů s těžkým průběhem se dozvíte v reportáži:

"Během té nemoci se mi několikrát stalo, že jsem byl celkově paralyzovaný. Nefungovaly mi svaly, klouby, na záchod jsem lezl po čtyřech. Nedovedu si představit, že bych šel k hlavnímu vchodu, který mám ještě po schodech, a někomu otvíral," svěřil se jeden z bývalých pacientů.

Související obsah

"Kdyby někdo zazvonil, tak já jsem opravdu spal většinu dne a dost tvrdě, takže si myslím, že bych neotevřel. Telefony jsem nebral a nereagoval jsem ani na smsky," vzpomíná Antonín, který se vyléčil z covidu-19.

Podle některých odborníků jsou navrhované kontroly příliš tvrdé. Jiní říkají, že stát nemá na vybranou. Experti také varují, že policejní hlídka u dveří by mohla neprávem poškodit pověst kontrolovaného. "Jakákoliv návštěva policie vždycky vzbudí u sousedů pocit, že se něco děje. Dá se z jejich strany očekávat, že budou vnímat návštěvy policie jako nějaký problém nebo společenský prohřešek," vysvětluje psycholog Tomáš Morávek.

Lucie Hlubučková, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz