Domácí

Vlasovec v respirátorech? Parazitolog řekl, co je zač a jestli se máme bát

V posledních dnech se na internetu šíří fotografie a videa respirátorů, ve kterých se nacházejí černé nitky. Část obyvatel tato videa sdílí s tím, že se jedná o parazity, konkrétně vlasovce mízního. Pravda je však mnohem jednodušší, jedná se o obyčejné chomáčky prachu. Důkazem má být mimo jiné i to, že zmiňovaný parazit se nachází jen v několika málo lokalitách v Africe a zpravidla se vyskytuje u psů.

Dezinformací se v době pandemie koronaviru objevuje jako hub po dešti. V posledních dnech se po internetu šíří videa a fotografie respirátorů, které obsahují černé nitky. Podle konspirátorů se má jednat o vlasové parazity. Vědci však už vysvětlili, že lidé z parazitů opravdu strach mít nemusí.

 

V případě respirátorů a roušek by se totiž mělo jednat o stejný případ, který už minulý týden popsali vědci z Biologického centra Akademie věd ČR. Nejedná se o žádné vlasové parazity, nýbrž o špínu, která se užíváním respirátoru na jeho povrchu zachytí.

 

Související obsah

 

Někteří lidé se ale s tímto tvrzením nespokojili a k původní lživé informaci dokonce připojili podrobnosti. Tvrdí, že jde o vlasovce mízního. Podle parazitologa Tomáše Scholze lidé nemají propadat panice. "Je to nesmysl. Vlasovec mízní navíc existuje na několika málo místech někde v Africe, vyskytuje se u psů a vůbec ne u lidí,“ sdělil TN.cz.

 

Podle něj jde o jednoho z mála parazitů, kterého se prakticky podařilo vymýtit. Zatímco v roce 1989 evidovali lékaři 900 tisíc lidských případů, v roce 2017 už jich bylo pouze 24. "Jsou tři zbývající endemické země, to jsou Čad, Etiopie a Jižní Súdán a tam není v lidech, ale ve psech,“ vysvětlil. "Tenhle parazit nikdy u nás být nemůže, není ani, jak by se přenášel,“ dodal.

 

Nebezpeční paraziti podle Scholze v Česku nejsou téměř žádní a že by se dostali do respirátorů dýcháním, považuje za nesmysl. "Víc bych se bál bakterií. Některé mohou být patogenní, když se namnoží,“ varoval. To se týká zejména případů, kdy lidé nosí ochranné pomůcky delší dobu a ani je nedezinfikují.

 

Odborníci vyvracejí dezinformace v době koronaviru pravidelně. "V současné době připravujeme testy, abychom lidem ukázali, co všechno se během používání může na respirátory zachytit," uvedla Jana Nebesářová z Akademie věd ČR.

 

Už v březnu totiž po sociálních sítích kolovala dezinformace, že tyčinky na antigenní testování obsahují taktéž vlasové parazity. "Pokud štětičkou zašťouráte někde jinde než ve vašem nosu, je jisté, že se do kartáčku zachytí spousta smetí, které může vypadat jako miniaturní vetřelci či parazité," vyjádřila se už dříve k hoaxu Nebesářová.

 

Související obsah

 

Co se týče respirátorů, tak se mezi lidmi často také šíří informace o tom, že se v nich množí viry. I to je však nesmysl, jelikož viry ke svému rozmnožování potřebují živou buňku. Viry mohou sice v roušce či respirátoru nějakou chvilku přežít, ale rozhodně nedojde k jejich množení.

 

Pokud máte pochybnosti, jestli zpráva, kterou jste dostali e-mailem, nebo ji čtete na sociálních sítích, je nebo není lživá, můžete si ji ověřit na zvláštním portálu věnovaném hoaxům. Jeho provozovatel informace průběžně aktualizuje tak, jak lživých zpráv přibývá.

 

Sociální sítě zaplavily nesmysly o koronaviru. Podívejte se na reportáž v televizi Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz