Domácí

Blatný řekl, kdy se otevřou okresy. Děti ve školách chce testovat dvakrát týdně

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na pravidelné páteční konferenci hodnotil vývoj epidemie onemocnění covid-19 v Česku. Hlavní hygienička odhadla, že by se děti mohly začít vracet do škol v druhé polovině dubna. Testovat se ve školách bude antigenními testy dvakrát týdně. Ministr naznačil, že by v případě dobrého vývoje mohlo dojít k otevření okresů už týden po Velikonocích.

V Česku v souvislosti s koronavirem již několik týdnů platí velmi přísná bezpečnostní opatření, lidé například nesmí cestovat mezi okresy, omezené jsou služby i obchody. Původně se počítalo se třemi týdny tvrdších omezení.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a hlavní hygienička Pavla Svrčinová zhodnotili na tiskové konferenci současnou situaci, následně hovořili zejména o očkování a návratu dětí do škol. Ministr také hovořil o dalším možném rozvolňování. Zmínil, že k rozvolnění v souvislosti s pohybem mezi okresy by mohlo v případě dobrého vývoj dojít přibližně týden po Velikonocích.

  

Podle Svrčinové je teď prioritní téma návrat studentů do škol. Děti by se podle ní měly ve školách testovat 2x týdně antigenními testy. Protiepidemiologický systém, na jehož aktualizaci se pracuje, by měl být připraven do Velikonoc.

Podle hlavní hygieničky se situace v Česku lepší, v souvislosti se školami odhadla, že by se děti v případě dobrého vývoje mohly do škol začít vracet během dubna.

"My jsme dohodnuti se sektorem školství, že si řekneme příští týden, kdy by mohlo dojít k rozvolnění v těch školách. My tak odhadujeme ke konci toho dubna, druhá polovina dubna," nastínila Svrčinová. Blatný dodal, že nejbližším termínem je 12. dubna.

Ministr zdravotnictví na začátku konference hovořil také o očkování. Do Česka bylo dodáno 1,8 milionu dávek. Blatný předpokládá, že do konce dubna bude naočkováno přes dva miliony lidí.

Počty nově odhalených případů se v tomto týdnu držely převážně pod 10 tisíci, jen v úterý testy odhalily skoro 11 tisíc nakažených. Už minulý týden ministr prohlásil, že v souvislosti s přísnějšími opatřeními očekával větší pokles nových případů a zlepšení situace.

Související obsah

V Česku v souvislosti s koronavirem zemřelo už více než 25 tisíc lidí, v nemocnicích je stále více než osm tisíc lidí. Od začátku epidemie už bylo potvrzeno téměř 1,5 milionu případů.

Tisková konference ministra zdravotnictví Jana Blaného o aktuální situaci:

Situaci hodnotil i imunolog Václav Hořejší v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz