Koronavirus

Vakcína chrání i děti těhotných a kojících žen, zjistila studie

Vakcína chrání i děti těhotných a kojících žen, zjistila studie
Zdroj: Getty Images

Očkování proti koronaviru zabírá velmi dobře u těhotných a kojících žen. Zjistili to američtí vědci v nejnovější studii, kterou publikoval Americký magazín o porodnictví a gynekologii. Část protilátek se navíc přes placentu nebo mateřské mléko přenesla i na jejich děti. Pořád ale není jasné, zda se mají nastávající maminky očkovat ve velkém.

Potomci žen, které se během těhotenství nebo kojení nechaly naočkovat proti covidu-19, budou před onemocněním nejspíš rovněž chránění. Vyplývá to ze studie, na níž se podíleli vědci z Massachusetské všeobecné nemocnice, Harvardovy univerzity a několika dalších institucí, upozornil portál CNN.

Ti zkoumali údaje o 131 ženách, které dostaly vakcínu výrobců Pfizer/BioNTech a Moderna. Z nich bylo 84 těhotných, 31 kojilo a 16 ani jedno z toho. Nejvíc protilátek potom našli právě u žen v požehnaném stavu nebo těsně po porodu.

"Vše nasvědčuje tomu, že tyto vakcíny zabírají na tyto ženy nesmírně efektivně," řekla profesorka Galit Alterová, jež se na výzkumu podílel. Protilátky se navíc přes placentu nebo mateřské mléko přenesly i na novorozence.

Související obsah

Covid je pro maminky nebezpečný

"Téměř všechny matky předaly svým dětem docela slušnou hladinu protilátek," doplnila Alterová s tím, že teď je zapotřebí zjistit, na jak dlouho novorozenci protilátky získali.

Účastnice studie měly podle vědců podobné množství protilátek nehledě na druh vakcíny. Alterová ale řekla, že u naočkovaných Modernou zjistili větší počet protilátek třídy IgA. Ty se prý lépe přenášejí na novorozence a mohou i delší dobu vydržet. Další výzkum může podle profesorky pomoct v rozhodování, které vakcíny jsou pro těhotné ženy nejvhodnější. Z předešlých studií je totiž vyloučili a zatím se tak ve větší míře neočkují.

A to i přesto, že podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je u těhotných žen s covidem-19 mnohonásobně větší riziko propuknutí vážných příznaků. Nemoc může vyvolat i předčasný porod. Úřad se zkoumat bezpečnost jednotlivých vakcín pro nastávající maminky teprve chystá.

Podle českých vakcinologů by mohlo očkování nastávajícím matkám ublížit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz