Krimi

Davy lidí obsadily náplavku! Autům policie stavěly do cesty kontejnery

Pražská policie druhým dnem prováděla rozsáhlé kontroly vládních opatření. Teplé počasí totiž vyhnalo Pražany všech věkových kategorií do ulic. Ve středu se policisté zaměřili na náplavku. Lidé odmítali nosit roušky a shlukovali se.

Teplé počasí vyhnalo v úterý obyvatele Prahy na oblíbená místa. Policisté proto nezaháleli a rozjeli velkou kontrolní akci. "V průběhu včerejšího dne v odpoledních hodinách až do večera jsme řešili větší množství porušení aktuálních nařízení souvisejících s otevřením restauračních zařízení a shromažďování osob na různých místech v Praze," řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová.


"Vyjížděli jsme na několik míst, kde bylo velké množství osob, jednalo se o Riegrovy sady, Žižkov, kde bylo přibližně 200 osob na Ohradě, na náplavce jsme byli v průběhu dne několikrát," dodala Kropáčová.

Související obsah


Ani to ale nepomohlo a na náplavku se policisté vrátili ještě v noci. Po deváté hodině tam policisté zkontrolovali několik desítek lidí, přitom jim pomáhali i strážníci. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.


Za úterý mají za sebou policisté skoro 8000 kontrol, v centru města to bylo 1600 a dalších 6000 na hranicích města. "Policisté řešili porušení vládních nařízení v drtivé většině domluvou, lidi na místě vždy upozornili, že dochází z jejich strany k porušování vládních nařízení, lidé následně uposlechli a z místa odešli pryč," popsala Kropáčová.


Policisté ale také oznámili na správní úřad asi dvě desítky provozovatelů různých občerstvení kvůli přestupkům.

Související obsah

Pokračování kontrol ve středu


I ve středu bylo krásné počasí, a tak pražští policisté opět vyrazili na kontroly, a to hlavně oblíbených míst, jako jsou náplavka a Riegrovy sady. Do terénu s nimi vyrazil i štáb TV Nova.


"Náplavka je v současné chvíli přístupná, ale stále zapadá do zastavěné plochy území města, tím pádem tam lidé musí dodržovat veškerá opatření – nošení roušek, respirátorů a dodržování rozestupů, to platí i jinde," upozornila Kropáčová.

Jenže to se podle štábu TV Nova nedělo. Jen na náplavce policisté museli řešit desítky případů porušování vládních opatření. Na místě probíhaly kontroly už od zhruba čtyř hodin odpoledne. Strážci zákona doufali, že si vystačí s ústní domluvou a nebudou muset rozdávat pokuty. Jenže jak se ukázalo, lidé začali být postupně čím dál víc apatičtí. 

Situace se nezlepšila ani s úderem deváté hodiny, po které platí zákaz vycházení. Na místě bylo stále mnoho lidí, a tak policisté z megafonů hrozili použitím "donucovacích prostředků", pokud se nerozejdou. Výhrůžky nakonec zabraly a lidé se pomalu rozešli pryč.

Video: Noční ruch na náplavce musela ukončit policie

Policisté na místě zůstali ještě nějakou chvíli pro případ, že by se někteří návštěvníci vrátili, ale kolem půl desáté už náplavka zela prázdnotou. Na místě už hlídkovali jen strážníci. Přestože o popelnice a odpadkové koše není na náplavce nouze, zůstala po lidech relaxujících na břehu Vltavy spousta odpadků včetně kelímků od piva a prázdných lahví.

Našli se i takoví, kteří po výzvě policie k opuštění náplavky nastrčili do cesty projíždějícím policistům odpadkové kontejnery.

Podívejte se, jak probíhali středeční kontroly:

Spojte okresy, navrhl Hřib

"Pražané zaplnili pražské parky a náplavku, protože nemají jinou možnost kam vyrazit v těchto skoro až letních teplotách do přírody. Proto opět apeluji na propojení Prahy s okresy Praha-východ a Praha-západ. Pomohlo by to rozptýlení lidí do většího prostoru," uvedl ve středu na sociálních sítích pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Otázku směřoval na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

"Pan primátor Hřib úplně nepochopil podstatu problému. Ten problém není, že byli lidé na náplavce, ten byl v tom, že neměli roušky. Pokud se boudou chovat takto, tak je jedno, kam jedou," reagoval Hamáček (ČSSD). Poukázal na to, že některé pražské lokality jsou naopak úplně prázdné.

 


 

Ani zásah policie lidi neodradil a na náplavku se vracejí. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz