Zahraničí

Srbsko láká na očkování proti covidu cizinců zdarma! Využili toho také Češi

Očkování proti koronaviru nabízí zdarma Srbsko. Využívají toho také Češi. Na Balkáně se mohou nechat očkovat také Sputnikem V nebo čínskou vakcínou Sinopharm. V Srbsku se nechal očkovat i podnikatel Tomáš Čupr.

Češi začali využívat možnost nechat se zdarma očkovat v Srbsku. Podle přihlašovacího formuláře si mohou vybrat z vakcín AstraZeneca, Sputnik V, Pfizer/BioNTech, Sinopharm a Moderna. Informaci přinesl portál CNN Prima News.


"Víme o jednotlivcích, možná desítkách lidí. Rozhodně to ale není masová záležitost,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Cesty Čechů do Srbska projedná zahraničí s ministerstvem zdravotnictví.


"Pokud to bude registrovaná vakcína v Evropské unii, tak je to v zásadě úplně jedno. Ale byl bych velice opatrný, když to bude neregistrovaná vakcína,“ varoval předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Srbové dávají k očkování i certifikát, ten může být ale problematický v případě Evropou neschválených vakcín.

Související obsah


Možnosti nechat se naočkovat využil také zakladatel portálu rohlik.cz Tomáš Čupr. "Kdybyste chtěl někdo AstraZenecu nebo Sinopharm, tak v Bělehradu vás naočkují i jako cizince. Oficiálně s certifikátem. Mají dva miliony dávek navíc. Měl by přijít i Pfizer," napsal na sociálních sítích.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, není očkování v cizině cestou, jak urychlit vakcinaci v Česku. Co na danou věc říká, se dozvíte v rozhovoru z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz