Domácí

Blatný pod palbou. Babiš mu poslal ostrý dopis kvůli léku na covid-19

Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) před pár dny už několikátý "vytýkací" dopis. Předsedovi vlády vadí přísné podmínky pro podávání experimentálního léku na covid-19 bamlanivimabu. Blatný se ale kritice brání.

"Snažíte se opravdu přispět k řešení situace ze všech sil i Vy z funkce ministra zdravotnictví? Očekávám od Vás jasnou a stručnou odpověď hodnou ministra zdravotnictví ČR a lékaře, nikoli další slohové cvičení, co nejde a proč to nejde,“ cituje z dopisu z 29. března Deník N. Jde už o druhý kritický dopis, který premiér svému ministrovi poslal právě kvůli tomuto experimentálnímu léku na covid.

Babiš v dopise žádá, aby Blatného resort umožnil nasazení bamlanivimabu v co největší míře. "Pan premiér dobře ví, že minulý týden proběhla, bez ohledu na dopisy, odborná diskuze o indikaci protilátkových léků. Na základě zkušeností lékařů a podle výsledků diskuze jsme upravili kritéria k jejich podání," reagoval ministr zdravotnictví na kritiku v sobotu dopoledne na sociálních sítích. Zároveň zdůraznil, že používání léků je lékařské, nikoli politické téma.

Babiš přitom podle Lidovek Blatného za podmínky pro podávání nových léků kritizoval už v polovině března. V dopise mu vyčetl, že v době, kdy Česko trpí nedostatkem vakcín, "měl jako ministr zdravotnictví umožnit indikovaným pacientům léčbu s protilátkami v největší možné míře."

Související obsah

Premiér Blatného kritizuje delší dobu, v uplynulých týdnech se opakovaně spekulovalo o tom, že Babiš chce ministra zdravotnictví vyměnit.

Přečtěte si celý dopis Babiše Blatnému:

Zdroj: Deník N
Zdroj: Deník N

Blatný tento týden ve Snídani s Novou mluvil o znovuotevření kadeřnictví a dalších služeb. Poslechněte si ho:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz