Zahraničí

Následky covidu mají i bezpříznakoví pacienti. 8 symptomů, na které si dát pozor

Následky covidu mají i bezpříznakoví pacienti. 8 symptomů, na které si dát pozor
Zdroj: Profimedia

Každý den se na světě odhalí desetitisíce případů nákazy koronavirem, mnoho jich ale zůstává oficiálním statistikám ukryto kvůli bezpříznakovému nebo lehkému průběhu. I tito lidé ale podle odborníků často trpí postcovidovými symptomy. Podívejte se na přehled příznaků, které mohou znamenat, že jste prodělali covid-19, aniž byste o tom věděli.

Od začátku pandemie se v Česku podle oficiálních statistik koronavirem nakazilo přes 1,5 milionu lidí. Skutečně číslo ale pravděpodobně bude podstatně vyšší. Mnoho lidí totiž prodělá covid-19 v bezpříznakové formě, aniž by věděli, že byli nakažení.

S odkazem na řadu odborníků britský web gloucerstershirelive.co.uk uvádí osm hlavních příznaků, které, pokud vás trápí, znamenají, že jste covidem pravděpodobně prošli.

Kašel, který zní "jinak"

Dlouhotrvající suchý kašel je jedním z klíčových příznaků covidu-19. Laik jenom stěží sám odhalí příčinu svého kašle, mnoho lidí ale popisuje covidový kašel jako odlišný od běžného kašle například při chřipce. Jeho zvuk zní jinak.

Související obsah

Pokud kašel dlouho přetrvává, je těžké s ním bojovat (obzvlášť pro kuřáky) a liší se od obvyklého kuřáckého kašle, může to být známka prodělaného covidu.

Mozková mlha

Mozkovou mlhou se jeví nepříjemný stav, kdy se člověk cítí malátný a otupělý, má horší koncentraci, zamlženou paměť a cítí v hlavě tlak. "Zpočátku jsem se cítila vyčerpaná, neměla jsem jinou možnost, než jít do postele. Neměla jsem kašel ani horečku,“ popsala svou zkušenost Thea Journadová pro deník Daily Mail.

Neurologické problémy odhalili odborníci u mnoha lidí, kteří prošli covidem bez nutnosti hospitalizace. I po měsících se u nich projevují problémy s vnímáním.

Horečka

Pozornost by lidé měli věnovat i teplotě svého těla. Horečka je v případě covidu-19 častým příznakem, sužovat člověka může ale i po jeho prodělání. Pokud se cítíte být na dotek horcí, zejména na zádech a na hrudníku, může vás trápit právě tento symptom.

Související obsah

Dušnost

Pokud máte v hrudníku svíravý pocit nebo obtížně dýcháte, může to znamenat, že jste prodělali covid-19. Podle odborníků ale není příliš pravděpodobné, že by tento symptom pocítila většina mladých lidí nebo lidí bez předchozích zdravotních problémů.

Náhlá ztráta čichu nebo chuti

Ztráta čichu nebo chuti je častým příznakem covidu-19, pokud ji tedy u sebe zaznamenáte, měli byste podle odborníků nastoupit do karantény a nechat se otestovat. Ztráta čichu či chuti se objevuje i bez dalších příznaků a přetrvávat může ještě dlouho po prodělání covidu.

Zarudlé oči

Podle očních lékařů může jakákoliv infekce horních dýchacích cest vést k virové konjunktivitidě, tedy zánětu spojivek. To se týká právě i covidu-19. Pravděpodobnost, že by se zánět spojivek vyskytnul po bezpříznakové formě, je však poměrně malá.

Následky covidu mohou lidé pociťovat i několik měsíců po prodělání nemoci. Podívejte se, jaké to jsou:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz