Koronavirus

Špatně nošené respirátory ničí zrak! Nepodceňujte příznaky, radí lékaři

Nošení respirátoru může způsobit oční problémy. Lékaři mluví o takzvaném syndromu suchého oka. Špatně nasazená ochrana dýchacích cest totiž způsobuje vydechování teplého vzduchu přímo do očí, ty vysychají a ničí se jejich přirozená ochrana.

Paní Silná je jednou ze stovek pacientů, kteří v těchto dnech zaplňují ordinace očních lékařů. Problémy se zrakem začaly narůstat během pandemie. "Štípou mě oči, pálí mě to," popisuje své problémy.

Vyšetření ale často žádnou vadu oka neodhalí a lékaři jen opakují stejnou diagnózu - syndrom suchého oka.

Důvod takového nárůstu případů je podle lékařů jednoznačný. Vyschlé a zarudlé oči způsobuje styl života během pandemie - nejvíc špatně nasazené respirátory. "Pak si lidé teplý vzduch vydechují k očím," upozorňuje oční lékař Tomáš Mňuk. Proud teplého vzduchu pak celý den vysušuje oči a ty se nestíhají dostatečně zvlhčovat.

Související obsah

Řada lidí neví, že respirátor se musí dotvarovat přesně na kořen nosu. Tím si zadělávají na dlouhodobé oční potíže.

Syndrom suchého oka se dá řešit celodenním podáváním umělých slz. Lékaři ale varují před podceňováním příznaků. Může to skončit až tak, že pacienti mají vyschlou rohovku.

Zhoršený zrak bude pravděpodobně jedním z přímých důsledků pandemie. Lidé tráví mnohem víc času sledováním monitorů a lékaři zkoumají i následky u pacientů, kteří už covid prodělali. Potíže mají i děti. Ostravští lékaři zjistili, že problémy s ostrostí zraku má až čtyřicet procent covid pozitivních bez ohledu na průběh nemoci.

Na nemocnice se momentálně obracejí tisíce lidí i s dalšími zdravotními problémy. Jaké to jsou, se dozvíte v reportáži:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz