Koronavirus

Vakcína AstraZeneca a ucpávání cév spolu souvisí, řekl expert z EMA

Očkování látkou společnosti AstraZeneca podle šéfa vakcinační strategie Evropské lékové agentury (EMA) Marca Cavaleriho souvisí s případy trombózy, která způsobuje krevní sraženiny a ucpávání cév. Řekl to v úterý italskému deníku Il Messaggero s tím, že informaci EMA v příštích hodinách oficiálně potvrdí. Podle původního stanoviska agentury z března měla být přitom vakcína bezpečná. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) očkování zatím zastavovat nehodlá.

Šéf vakcinační strategie Evropské lékové agentury (EMA) Marco Cavaleri v úterý řekl italskému deníku Il Messaggero, že existuje souvislost mezi očkování látkou společnosti AstraZeneca a případy trombózy. Ta způsobuje krevní sraženiny, které ucpávají cévy a srdce.

"Podle mého názoru, a teď už to můžeme říct, je naprosto jasné, že je tady spojitost s touto vakcínou," prohlásil Cavaleri s tím, že se zatím nezjistilo, co vedlejší účinky, jež mohou být i smrtelné, přesně způsobuje.

Cavaleri, který patří k nejužšímu vedení unijního regulátora léčiv, naznačil, že spojitost vzniku trombózy s očkováním AstraZenekou oficiálně EMA potvrdí v následujících hodinách. Výbor pro hodnocení rizik jedná od úterý do čtvrtka. Aktualizované stanovisko by tak agentura měla zveřejnit nejpozději za dva dny.

Související obsah

Jednání se účastní také zástupci českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). "S konkrétními závěry je třeba vyčkat na rozhodnutí výboru. Nadále však platí, že nejsou k dispozici data, která by ukazovala, že by očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca mělo být přerušeno," řekla TN.cz mluvčí ústavu Klára Brunclíková.

Evropa řeší desítky případů trombózy

Kvůli zvýšenému výskytu krevních sraženin u lidí očkovaných AstraZenekou přestalo látku britsko-švédské farmaceutické firmy používat v polovině března 20 evropských zemí. EMA vakcínu přezkoumala a tvrdila, že je bezpečná. 

"Výsledek je jednoznačný, jedná se o bezpečnou a efektivní vakcínu, která chrání lidi před covidem-19. Není spojena se zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin," řekla tehdy šéfka agentury Emer Cookeová. Dodala ale, že vztah mezi případy trombózy a vakcínou zcela vyloučit nelze.

Koncem minulého týdne začala třeba Velká Británie opět prověřovat přinejmenším 30 případů krevních sraženin u lidí, kteří dostali AstraZeneku. Desítky nahlášených vedlejších účinků řeší i Německo. Naše stanovisko z března zatím platí, reagovala na to EMA.

Podívejte se na reportáž TV Nova o obovení očkování AstraZenekou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz