Koronavirus

Blatného střídá Arenberger. Zbavili se ho kvůli Sputniku, hřímá opozice

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Vyhověl tak návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO), který práci brněnského lékaře v čele resortu v posledních týdnech tvrdě kritizoval. Nahradí ho ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger, potvrdila TN.cz mluvčí vlády Jana Adamcová. Zeman ho na Pražském hradě jmenuje před polednem. Podle opozice je důvodem výměny postoj Blatného k ruské vakcíně Sputnik.

Jan Blatný ve středu dopoledne skončil ve funkci ministra zdravotnictví. Prezident Zeman ho na žádost premiéra Babiše odvolal.

 

"Chtěl bych vám sdělil, že pan prezident mě na žádost pana premiéra dnes odvolal. Jako důvod vidím politické rozhodnutí, na které má jistě pan premiér právo," oznámil na tiskové konferenci Blatný. Konkrétnější příčiny svého konce uvést nechtěl.

Mluvčí vlády Jana Adamcová TN.cz potvrdila, že ministrem zdravotnictví se stane dosavadní ředitel pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Zeman ho jmenuje v 11:30 na Pražském hradě, hned potom by ho měl Babiš uvést do funkce.

  

Související obsah

"Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval na základě své odbornosti. Dá se to snad interpretovat tak, že pan premiér věří, že z nejhoršího jsme už venku," pokračoval Blatný. 

Babiš mu o odvolání řekl teprve ve středu večer. Podle jeho slov mu v pozdních hodinách zavolal a pozval ho na Úřad vlády, kde spolu o konci na ministerstvu mluvili. 

Blatný vadil Babišovi i Zemanovi

"
Věřím, že se mému nástupci podaří udržet zlepšující se trend, a v létě budeme moct prohlásit, že jsme epidemii porazili a že jsme se naučili s virem žít. Žádám spoluobčany, aby nové vedení ministerstva respektovali. Ještě jednou všem děkuji a přeji vám pevné zdraví," uzavřel Blatný.

Související obsah

Premiér práci exministra dlouhodobě kritizoval, poslal mu i několik vytýkacích dopisů. Blatný vadil i prezidentu Miloši Zemanovi kvůli blokování výjimky pro dosud neschválenou ruskou vakcínu Sputnik V, sám k jeho odvolání Babiše před měsícem vyzýval.

Blatný měl původně oznámit, ve kterých okresech se v pondělí 12. dubna kvůli špatné epidemické situaci neotevřou školy. Tento úkol už ale přenechal Arenbergerovi.

Spekulovalo se i o konci ministra školství Roberta Plagy (za ANO), ten ale nakonec v čele resortu zůstane. Personální změny ve středu popřela jeho mluvčí Aneta Lednová.

Opozice vidí důvod ve Sputniku

Opoziční politici se shodují, že premiér nechal Blatného odvolat kvůli jeho postoji k ruské vakcíně. Odmítal jí totiž udělit výjimku, aby se mohla používat k očkování ještě před schválením Evropskou lékovou agenturou (EMA). Arenberger tak striktní není.

Související obsah

"Způsob odvolání ministra Blatného ukazuje, v jakém rozkladu se současná vláda nachází. K ministru Blatnému jsem měl řadu výhrad, pokud jsou ale důvodem jeho odvolání jeho výhrady k vakcinaci Sputnikem V, je to skandální," napsal předseda ODS Petr Fiala.

Souhlasí i Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): "Pan Blatný dobře věděl, kdo je premiérem. Přesto do takové vlády vstoupil. Není však odvolán za své přešlapy. Je odvolán, protože nechtěl hrát loutkové proruské představení inscenované Hradem. Nový ministr zdravotnictví už o Sputniku otevřeně mluví, a o to jde na prvním místě."

O odvolání ministra promluvila vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) ve středeční Snídani s Novou:

Na celý záznam tiskové konference se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz