Domácí

Pozvěte hyeny, řekl prezident, pak jmenoval Arenbergera ministrem

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne jmenoval na Pražském hradě nového ministra zdravotnictví. Stal se jím ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger (za ANO). Ve funkci nahradil Jana Blatného, kterého Zeman odvolal už ráno.

Prezident Miloš Zeman před polednem jmenoval Petra Arenbergera novým ministrem zdravotnictví. "Pozvěte hyeny," prohlásila hlava státu pravděpodobně na adresu přítomných novinářů těsně před začátkem ceremoniálu.

Arenberger složil slib a premiér Andrej Babiš (ANO) ho po poledni oficiálně uvede do funkce. "Nastupujete do funkce ministra zdravotnictví ve velice těžkých dobách, kdy zápasíme s pandemií. A nejdůležitějším, i když ne jediným nástrojem v tomto boji, je očkování," řekl Zeman.

Blatný ve funkci skončil po dlouhodobé kritice od premiéra i prezidenta. Zemanovi zase vadilo, že nechtěl očkovat ruským Sputnikem V, který stále neschválil evropský regulátor. "Každý z nás by proto měl bojovat za to, aby tu bylo co nejvíc efektivních vakcín. I já jsem se obrátil na ruského a čínského prezidenta. Bohužel váš předchůdce a ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv tento proces blokovali," zmínil prezident při jmenování Arenbergera.

Související obsah

"Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají," dodala hlava státu. Blatný si celou dobu stál za tím, že se v Česku má očkovat pouze schválenými vakcínami, o kterých se ví jistě, že jsou bezpečné.

Krizi nakonec přežil ministr školství Robert Plaga (za ANO), o jehož konci se rovněž spekulovalo. Podle Jany Adamcové z Úřadu vlády i mluvčí resortu Anety Lednové žádné personální změny neproběhnou. Do sporu s premiérem se Plaga dostal kvůli úředním maturitám, které odmítl zavést plošně. Babiš začátkem týdne sepsul i jeho plán návratu dětí do škol, vláda ho ale v úterý schválila.

Záznam celého jmenování nového mistra zdravotnictví:


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz