Domácí

Pozvěte hyeny, řekl prezident, pak jmenoval Arenbergera ministrem

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne jmenoval na Pražském hradě nového ministra zdravotnictví. Stal se jím ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger (za ANO). Ve funkci nahradil Jana Blatného, kterého Zeman odvolal už ráno.

Prezident Miloš Zeman před polednem jmenoval Petra Arenbergera novým ministrem zdravotnictví. "Pozvěte hyeny," prohlásila hlava státu pravděpodobně na adresu přítomných novinářů těsně před začátkem ceremoniálu.

Arenberger složil slib a premiér Andrej Babiš (ANO) ho po poledni oficiálně uvede do funkce. "Nastupujete do funkce ministra zdravotnictví ve velice těžkých dobách, kdy zápasíme s pandemií. A nejdůležitějším, i když ne jediným nástrojem v tomto boji, je očkování," řekl Zeman.

Blatný ve funkci skončil po dlouhodobé kritice od premiéra i prezidenta. Zemanovi zase vadilo, že nechtěl očkovat ruským Sputnikem V, který stále neschválil evropský regulátor. "Každý z nás by proto měl bojovat za to, aby tu bylo co nejvíc efektivních vakcín. I já jsem se obrátil na ruského a čínského prezidenta. Bohužel váš předchůdce a ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv tento proces blokovali," zmínil prezident při jmenování Arenbergera.

Související obsah

"Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají," dodala hlava státu. Blatný si celou dobu stál za tím, že se v Česku má očkovat pouze schválenými vakcínami, o kterých se ví jistě, že jsou bezpečné.

Krizi nakonec přežil ministr školství Robert Plaga (za ANO), o jehož konci se rovněž spekulovalo. Podle Jany Adamcové z Úřadu vlády i mluvčí resortu Anety Lednové žádné personální změny neproběhnou. Do sporu s premiérem se Plaga dostal kvůli úředním maturitám, které odmítl zavést plošně. Babiš začátkem týdne sepsul i jeho plán návratu dětí do škol, vláda ho ale v úterý schválila.

Záznam celého jmenování nového mistra zdravotnictví:


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz