Zahraničí

Pár zničil obraz za několik milionů. Mysleli si, že dělají umění

Pár zničil obraz za několik milionů. Mysleli si, že dělají umění
Zdroj: Profimedia

Obraz amerického umělce, který byl vystaven v hlavním městě Jižní Koreji, poničili vandalové. Podle nich ale vystavená malba působila jako interaktivní murál, do kterého se chtěli zapojit.

Abstraktní dílo amerického umělce Johna Perella (známého jako JonOne), jehož cena je vyčíslena v přepočtu na několik milionů korun, bylo vystaveno v jihokorejském městě Soulu. Spolu s obrazem byla jako součást expozice na podlahu nainstalována sada několika štětců, barev a párů bot, které umělec používal při tvorbě samotného díla.

Jako interaktivní murál si ale obraz vysvětlila dvojice lidí, kteří se rozhodli přimalovat několik tahů štětcem. Ochranka galerie až po několika dnech zjistila, že abstrakt byl pomalován a pomocí bezpečnostních kamer vandaly identifikovala. Ti byli zatčeni, ale následně propuštěni.

Související obsah

Podle tamní policie došlo k poškození obrazu neúmyslně, jelikož na místě nebylo umístěno žádné upozornění či zákaz. Informoval o tom portál Korea JoongAng Daily.

"Jsem zklamaný a naštvaný, že mi někdo dílo poničil," řekl Perell v rozhovoru pro korejský deník. Umělec po galerii požaduje restauraci díla, která by se vyšplhala v přepočtu na 200 tisíc korun. Podle veřejnosti by ale obraz měl zůstat na svém místě a poničený. Lidé si zásah páru vysvětlují jako další formu abstraktního umění.
 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz