Domácí

Zdražování pociťují Češi v peněženkách. Ceny ještě porostou, varují odborníci

Zdražování pociťují Češi v peněženkách. Ceny ještě porostou, varují odborníci
Zdroj: Getty Images

Už desátý měsíc v řadě se zvyšují světové ceny potravin. Se zdražováním se potýkají také Češi, kteří v obchodech nechávají za jídlo mnohdy nemalé sumy. Podle ekonomů však ceny ještě porostou a my se budeme muset více plácnout přes kapsu.

Index cen potravin, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na světových trzích, je nyní na nejvyšší úrovni od června roku 2014. Od předchozího měsíce se v březnu zvýšil o 2,1 %. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) stojí za růstem cen zdražení rostlinných olejů, masa a mléčných výrobků.

Zdražení pocítili také Češi. Ti si za řadu potravin musí v supermarketech připlatit. "Jde především o komodity a suroviny rostlinného původu, roste proto například cena pečiva, jablek nebo cukru. Současně se s ohledem na růst surovin zvyšují i ceny vepřového a hovězího masa a výrobků z nich, tedy šunek, salámů a dalších produktů," popsal prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Související obsah


Připlatit si musíme také za oblíbený nápoj Čechů. Kvůli zvýšení ceny chmelu totiž podražilo i pivo. "Tam je ten rozdíl výrazný,“ doplnil ekonom Štěpán Křeček.


Ekonomové se však shodují, že ceny potravin pravděpodobně ještě porostou. "V posledních měsících vidíme růst cen komodit napříč celým spektrem. Očekávání, že inflace zvolní, zřejmě nebude naplněno. A nakonec nárůst cen potravin bude ještě citelnější,“ míní ekonom Jakub Seidler.


Zdražování pohonných hmot nebo i lodní přepravy je podle expertů jednou ze zásadních příčin růstu cen u potravin. "Vidíme však, že zdražují další komodity, které se promítají do potravinářského průmyslu. Roste cena elektřiny, zdraží zřejmě i zemní plyn. To se projeví na nákladech,“ řekl Křeček.

Související obsah


Ceny navíc mohla vyšponovat i změna spotřebního chování lidí. "Před pandemií byly běžnou alternativou restaurace, které jsou nyní zavřené. Lidé tak mají větší zájem o potraviny a více se vaří doma. I vyšší zájem může v souvislosti s nákladovými šoky způsobovat růst cen,“ myslí si ekonom Pavel Peterka.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.


Ceny pohonných hmot dále stoupají. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz