Domácí

Boj o vedení ČSSD vrcholí! Vyhrát nakonec nemusí nikdo, míní expert

Sociální demokracie se chystá na volbu nového předsedy. Do boje vyráží tři kandidáti včetně stávajícího šéfa strany Jana Hamáčka. Ale podle pozorovatelů se může stát, že nikdo z nich nakonec nezvítězí.

Jan Hamáček, Tomáš Petříček, Kateřina Valachová. Tři kandidáti na předsedu České strany sociálně demokratické, kteří se o místo utkají na pátečním sjezdu. "Největší šanci má samozřejmě stávající předseda Jan Hamáček, protože sociální demokracie je momentálně v jakémsi setrvačném pohybu a existuje tam poměrně malá vůle něco měnit,“ míní politolog Jiří Pehe.


"Já jsem zaznamenal velmi silnou podporu od své domovské, středočeské organizace, mám pět nominací z krajských organizací. Věřím, že ve volbách předsedy uspěji,“ je přesvědčený Jan Hamáček.

Související obsah


Podpora roste ale i současnému šéfovi české diplomacie. "Já mám smíšené pocity z uplynulých let. V Praze jsem dostal podporu a nominaci a samozřejmě jsem se také v posledních týdnech bavil s řadovými členy. U řady z nich sem viděl, že tu změnu, stejně jako já, chtějí,“ tvrdí ministr zahraničí Tomáš Petříček.


Černým koněm by prý mohla být poslankyně Kateřina Valachová. Žen ve vedení politických stran je jako šafránu a oslovit by takový krok mohl hlavně voličky. "Určitě si věřím na vítězství a budu sázet na kandidátský projev,“ řekla Valachová.


Politologové nepředpokládají, že by změna předsedy vedla k vystoupení ČSSD z vlády. Pod vedením jiných kandidátů než Hamáčka by ale mohlo hrozit, že s Andrejem Babišem (ANO) strana nebude spolupracovat po podzimních volbách.

Související obsah


"Ten sjezd taky může dopadnout tak, že žádný z těch tří stávajících kandidátů nezíská dostatečnou podporu a sjezd bude muset sáhnout k nějakému překvapivému řešení,“ uzavřel Pehe.


Sjezd ČSSD v pátek proběhne už po 42. Poprvé v historii strany ale bude kompletně online.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Krátká zpráva

Polský premiér k dolu Turów: Z české strany neexistovala dobrá vůle

Soudní dvůr EU v pondělí vyhověl české stížnosti a uložil Polsku pokutu 500 000 euro za to, že stále nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów. Polský premiér Mateusz Morawiecki (Právo a spravedlnost) v úterý na tiskové konferenci řekl, že doufal v dohodu s Českem a ukončením sporu. Z české strany ale prý neexistovala dobrá vůle a rozsudek je nespravedlivý. Podle deníku Wiadomości premiér "použije celý arzenál právních a sociálních argumentů", aby Polsko pokutu platit nemuselo. Neuvedl však, jaké konkrétní kroky má v plánu.

Píše se na Deník.cz