Domácí

Boj o vedení ČSSD vrcholí! Vyhrát nakonec nemusí nikdo, míní expert

Sociální demokracie se chystá na volbu nového předsedy. Do boje vyráží tři kandidáti včetně stávajícího šéfa strany Jana Hamáčka. Ale podle pozorovatelů se může stát, že nikdo z nich nakonec nezvítězí.

Jan Hamáček, Tomáš Petříček, Kateřina Valachová. Tři kandidáti na předsedu České strany sociálně demokratické, kteří se o místo utkají na pátečním sjezdu. "Největší šanci má samozřejmě stávající předseda Jan Hamáček, protože sociální demokracie je momentálně v jakémsi setrvačném pohybu a existuje tam poměrně malá vůle něco měnit,“ míní politolog Jiří Pehe.


"Já jsem zaznamenal velmi silnou podporu od své domovské, středočeské organizace, mám pět nominací z krajských organizací. Věřím, že ve volbách předsedy uspěji,“ je přesvědčený Jan Hamáček.

Související obsah


Podpora roste ale i současnému šéfovi české diplomacie. "Já mám smíšené pocity z uplynulých let. V Praze jsem dostal podporu a nominaci a samozřejmě jsem se také v posledních týdnech bavil s řadovými členy. U řady z nich sem viděl, že tu změnu, stejně jako já, chtějí,“ tvrdí ministr zahraničí Tomáš Petříček.


Černým koněm by prý mohla být poslankyně Kateřina Valachová. Žen ve vedení politických stran je jako šafránu a oslovit by takový krok mohl hlavně voličky. "Určitě si věřím na vítězství a budu sázet na kandidátský projev,“ řekla Valachová.


Politologové nepředpokládají, že by změna předsedy vedla k vystoupení ČSSD z vlády. Pod vedením jiných kandidátů než Hamáčka by ale mohlo hrozit, že s Andrejem Babišem (ANO) strana nebude spolupracovat po podzimních volbách.

Související obsah


"Ten sjezd taky může dopadnout tak, že žádný z těch tří stávajících kandidátů nezíská dostatečnou podporu a sjezd bude muset sáhnout k nějakému překvapivému řešení,“ uzavřel Pehe.


Sjezd ČSSD v pátek proběhne už po 42. Poprvé v historii strany ale bude kompletně online.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz