Koronavirus

Velký test respirátorů: Ne všechny obstály a splňují normy. PŘEHLED

Velký test respirátorů: Ne všechny obstály a splňují normy. PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Respirátory, které vláda zavedla kvůli špatné epidemické situaci v Česku, se staly každodenní součástí našeho života. Je však důležité si také tuto pomůcku umět dobře vybrat. Ne všechny na trhu jsou totiž kvalitní a odpovídají dané normě.

Od konce února platí v Česku povinnost zakrývat si ve vnitřních prostorách, hromadné dopravě nebo na frekventovaných místech nos i ústa respirátorem bez výdechového ventilu a s filtrační účinností alespoň 94 % podle příslušných norem. Těm odpovídají například typy FFP2 nebo KN 95.


Ne všechny respirátory, které jsou k dostání na trhu, jsou však stejně kvalitní. Společnost dTest proto otestovala 18 respirátorů, z nichž 12 spadalo do třídy FFP2 a šest odpovídalo třídě FFP3.

Související obsah


Co se týče filtračních schopností, tak většina obstála. "Ze všech testovaných vzorků jsme nevyhovující filtrační účinnost zjistili pouze jednou u výrobku A-Gross Dětský respirátor FFP2. Navzdory deklarované třídě FFP2 dokázal zachytit pouze 85,52 % částic, což ho řadí mezi pomůcky nižší třídy FFP1,“ popsali odborníci. Zbylé respirátory poté odpovídaly požadavkům, řada z nich měla dokonce i něco navíc.


Experti dobře ohodnotili především respirátor 3M Aura FFP3 s ventilem, který měl nejvyšší filtrační účinnost. Kus pořídíte za 139 korun. Podle odborníků má však jednu nevýhodu, poskytuje totiž ochranu pouze svému majiteli, a nikoliv jeho okolí - tím pádem nesplňuje příslušné vládní nařízení.


S ohledem na další parametry pak nejlépe obstál bezventilový 3M Aura FFP3. Ten kromě vysoké filtrační účinnosti nabízí i dobrou prodyšnost. Za tuto ochranu dáme 185 Kč/ks. Nejlepší respirátor s ohledem na cenu i kvalitu je Dongmeng FFP2 NR Schutzmasken, kdy kus stojí 13 korun.

Související obsah


Právě prodyšnost je u respirátorů rovněž velmi důležitá. "Za ideální považujeme takovou ochrannou pomůcku, která dobře filtruje a zároveň dýchání příliš neztěžuje,“ popisují experti.


V tomto případě neuspěly dva výrobky s vysokým odporem při dýchání. Ty nevyhovovaly požadavkům normy 149+A1. Jednalo se o Pharmawex RO2 Respirátory FFP2 a Grande Respirátor FFP3.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Špatně nasazené respirátory lidem ničí zrak. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz