Naše Česko

Návrat k vratným lahvím? Podle odborníků je to nejekologičtější cesta

Návrat k vratným lahvím? Podle odborníků je to nejekologičtější cesta
Zdroj: profimedia.cz

Nejudržitelnější jsou obaly s nejmenší ekologickou stopou po celou dobu životnosti. Odborníci z dTestu srovnali tři nejčastější materiály, které se používají k výrobě nápojových obalů. Nejekologičtější je podle nich vratné sklo.

Doby, kdy Češi měli běžně doma vratné plastové lahve, jsou pryč. Nyní se obaly od nápojů sice mnohem více recyklují, ale méně se vrací. Přestože nejlepším řešením by podle odborníků bylo používat hlavně vratné obaly, které vydrží co nejvíc.

"Každý obal v sobě nese jisté množství práce, energie a dalších zdrojů, proto je třeba snažit se jej používat co nejvíce a co nejdéle," říkají odborníci z dTestu. Sice čistění i přeprava vratných a opakovaně použitelných obalů něco stojí, ale spotřeba zdrojů je rozhodně nižší než náklady na novou výrobu.

Související obsah

Mnohem výhodnější tak jsou skleněné vratné lahve s vyšší pořizovací cenou, než výroba a recyklace obalů plastových. Podle slovinské spotřebitelské organizace ZPS nejsou plastové obaly udržitelné, ani když jsou recyklovatelné.

"Používané plasty s sebou nesou některá rizika, neznáme-li jejich původ a složení. Například plasty přicházející do styku s potravinami smí obsahovat pouze přesně určené látky," vysvětlují odborníci z dTestu. Navíc se plast rozkládá hodně dlouho.

Související obsah

Podle odborníků by plastové obaly mohly být přijatelné pouze v případě, že by se každý z nich sbíral a recykloval pouze s naprosto stejnými obaly, nebo kdyby jej bylo možné používat opakovaně (což dříve možné bylo).

Hliníkové plechovky k výrobě potřebují mnoho energie, přesto jsou pouze jednorázové. Ani účinná recyklace jejich celkovou ekologickou stopu nesnižuje tak, abychom mohli mluvit o udržitelnosti.

Související obsah

"U skleněných obalů hodně záleží na možnosti vícenásobného použití, organizaci přepravy, délce trasy a čištění nebo zpracování," doplňují odborníci. Systém sběru lahví musí spotřebitele motivovat, aby je chtěli vracet. Jednou z možností je vysoká finanční záloha.

Podívejte se na reportáž z Magazínu Víkend o revolučním ekologickém materiálu z Česka:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz