Očkování starších dětí proti nemoci covid-19 by už brzy mohlo začít. Firmy Pfizer a BioNTech totiž podaly americkému úřadu žádost, aby povolil očkování u dětí od 12 do 15 let. Dosud se vakcína může používat jen u osob od 16 let.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dostal žádost od firem Pfizer a BioNTech. Ty chtějí, aby úřad jejich vakcínu povolil v nouzovém použití i pro děti od 12 do 15 let.
Již v březnu společnosti uvedly, že se v klinické studii vakcína u dětí ukázala jako bezpečná a účinná. U dospívajících ve věku 12 až 15 let má vakcína podle údajů společností 100% úspěch. Nežádoucí účinky byly stejné jako při testech ve věkové skupině 16 až 25 let.
Studie se zúčastnilo celkem 2260 nezletilých ze Spojených států, 1129 z nich dostalo placebo. Covid-19 se projevil v 18 případech, ale jen ve skupině, která dostala placebo.
Podle webu CNBC firmy plánují o podobnou výjimku požádat také u dalších úřadů, tedy například u Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).
Vakcínou Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech se zatím ve světě očkuje nejvíce. V České republice tvoří 77 % již podaných dávek vakcíny.
Kromě vakcíny od firem Pfizer a BioNTech se v Česku očkuje také vakcínou Moderna a vakcínou Vaxzevria od společnosti AstraZeneca. V Evropské unii je už také povolena vakcína od firmy Johnson & Johnson. Ta by k nám měla dorazit v druhé půlce dubna a její velkou výhodou je, že se podává jen jedna dávka.
K očkování dětí se vyjádřil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Poslechněte si jeho slova:
Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz