Koronavirus

Dovolená v ohrožení: Chorvatsku kolabují nemocnice, nákaza zrychluje

Dovolená v ohrožení: Chorvatsku kolabují nemocnice, nákaza zrychluje
Zdroj: Getty Images

Epidemická situace v Chorvatsku se zhoršuje. Některé nemocnice jsou podle tamějších médií na pokraji kolapsu, ruší se plánované zákroky. Není to dobrá zpráva pro české turisty, kteří se k Jadranu chystají na dovolenou. Země se na příjezd cizinců už připravuje. Od minulého týdne je ale na cestovatelském semaforu mezi nejrizikovějšími.

Po mírném poklesu koronavirová epidemie v Chorvatsku zase zrychluje. Za posledních 24 hodin tam zaznamenali 1936 nakažených, aktivních případů mají přes 12 tisíc. Ve srovnání s Českem se čísla mohou jevit jako nízká, balkánská země má ale o více než polovinu méně obyvatel.

Už teď mají do Chorvatska namířeno tisíce Čechů, v příštích měsících bude zájem o dovolenou u Jadranu ještě narůstat. Mnohé turisty by mohla horšící se epidemická situace od cesty k moři odradit.

Špatně jsou na tom podle portálu Dnevnik především nemocnice. Ředitelství civilní ochrany uvedlo, že nemocniční systém je přetížený a už nedokáže poskytovat neakutní zdravotní péči. Chorvatsko má 1948 hospitalizovaných, z toho 192 pacientů je ve vážném stavu. Obětí je 6358.

Související obsah

Podívejte se, v jakých částech Chorvatska je situace nejhorší:

Mapu kliknutím zvětšíte

Země už se turistů nemůže dočkat 

Chorvatsko už se ale na příjezd cizinců coby země závislá na cestovním ruchu pečlivě připravuje. Stejně jako loni nebude ani tentokrát koronavirus pro Záhřeb překážkou vpustit turisty do země. Dokonce rozjíždí kampaň Safe Stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvatsku), pečlivě se bude dbát na dodržování hygienických opatření.

Související obsah

Souvisí s tím i přednostní očkování pracovníků v cestovním ruchu. V polovině dubna dostane vakcínu 70 tisíc zaměstnanců hotelů nebo restaurací, ve druhé vlně se počítá i s 90 tisíci majiteli soukromých apartmánů.

"Chorvatsko je mezi prvními, kdo zahajuje očkování pracovníků cestovního ruchu, což je pro nás velmi důležité z hlediska dalšího posílení vnímání země jako bezpečné destinace," řekla ministryně cestovního ruchu Nikolina Brnjacová.

Pro Čechy nejrizikovější země

Turistům, kteří vyrazí k Jadranu covidu navzdory, může dovolenou zkomplikovat rozhodnutí ministerstva zdravotnictví z minulého týdne. Resort totiž Chorvatsko zařadil mezi tmavě červené, tedy nejrizikovější země. 

Související obsah

K návratu domů je tak nezbytné nechat se otestovat ještě před cestou. Antigenní test nesmí být starší 24 hodin, PCR test 72 hodin. Pokud vyjde pozitivně, dotyčný musí v zemi na vlastní náklady zůstat v izolaci. Potom se nechá otestovat znovu a s negativním výsledkem se může vrátit. Když je test opět pozitivní, ministerstvo zahraničí mu může udělit tzv. diplomatickou nótu, která umožňuje návrat.

Přehled všech podmínek návratu z nejrizikovějších zemí:

Tabulku kliknutím zvětšíte
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Cestování za pandemických dob mají v příštích měsících ulehčit covid pasy. O jejich přesné podobě momentálně jednají členské státy Evropské unie. Obsahovat by měly informace o očkování, imunitě po prodělání nemoci nebo výsledcích testů na koronavirus. Platit budou napříč sedmadvacítkou, tedy i v Chorvatsku.

O cestách do Chorvatska nedávno promluvil dnes už exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD):

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz